Малко проучване, включващо пациенти с наднормено тегло и затлъстяване, сочи, че дори и без промяна в диетата аеробните упражнения водят до значително понижаване както на теглото, така и на апетита. Било установено, че главна роля играе субстанция, отделяна от мозъка.
Тази субстанция представлява протеин - мозъчен невротрофен фактор (BDNF), чиито количества са увеличени в период на усилена физическа активност. Авторите, провели проучването, са почти убедени, че именно този фактор потиска апетита.
Д-р A. Veronica Araya и колеги от Chile Clinical Hospital в Чили измерили кръвните нива на BDNF преди и 3 месеца след започване на аеробен режим при 15 пациента с наднормено тегло или затлъстяване. Участниците били на възраст между 26 и 51 години Физическите упражнения включвали бягаща пътека и велоергометър.
В края на 3-месечния период участниците постигнали значително намаляване на индекса на телесната маса - от 30.6 на 30.1, обиколката на талията - от 108.1 на 105.1, и процентът телесни мазнини - от 35.2% на 33.3%.
Намаление имало и в систоличното кръвно налягане - от 128..7 на 122.6 mm Hg, и диастоличното - от 82.3 на 72.6 mm Hg. калорийният прием бил намален от 2142 на 1805 кал.
През това време серумният BDNF нараснал от 2.4 ng/ml на 7.8 ng/ml, като концентрацията на протеина била правопропорционална на редукцията на телесна маса и апетит
www.doctorbg.com