Ароматазните инхибитори намаляват болката, свързана с ендометриозата 23 юни 2008
Ароматазните инхибитори дават обнадеждаващи резултати в облекчаването на болката, намаляването на размера на лезиите и подобряването на качеството на живот при жени с болезнена ендометриоза, сочи обзор.
Ендометриозата е често срещана и засяга около 50% от жените в постменопаузна възраст. Някои от симптомите й като хроничната пелвична болка понякога могат да влошат значително качеството на живот на пациента.
Ароматазните инхибитори инхибират ароматаза p-450, който е ключовият ензим в естрогеновата биосинтеза, тъй като катализира превръщането на андростенедиона и тестостерона в естрон и естрадиол. Затова тези инхибиторите са безценен инструмент в лечението на естроген-зависими състояния.
Тези агенти са широко застъпени и в лечението на рака на гърдата, докато тяхната употреба при доброкачествени гинекологични състояния като ендометриоза и маточни фиброиди не е добре изследвана.
Д-р Patwardhan Birmingham Women's Hospital, UK, провели систематичен анализ на 8 проучвания, включващи 137 жени с ендометриоза, третирани с ароматазни инхибитори.
В четири докладвани случая и три наблюдателни проучвания, включващи 40 жени, било установено, че ароматазните инхибитори в комбинация с прогестогени, орални контрацептиви или гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH) намаляват средния индекс на болка и размера на лезииите и подобряват качеството на живот.
В едно рандомизирано контролирано проучване, включващо 97 жени, прилагането на ароматазни инхибитори в комбинация с GnRH аналози довело до значително подобряване на болката в сравнение с употребата на GnRH аналози самостоятелно.
Не се наблюдавало значително намаление на костната плътност на бедрената кост и гръбнака.
Лечението на хроничната болка, свързана с ендометриозата е предизвикателство - както за лекаря, така и за пациента, особено когато болката е рецидивираща и неподдаваща се на стандартната терапия. Систематичния обзор на описаните по-горе проучвания, сочи че ароматазните инхибитори са безопасни и ефективни при облекчаването на хроничната пелвична болка, свързана с ендометриозата. Въпреки това, предупреждават авторите, е необходимо обширно проспективно рандомизирано и контролирано проучване, за да бъдат потвърдени или евентуално отхвърлени резултатите от този обзор.
www.doctorbg.com