Начало
НачалоЗдравни новиниМетформин и загубата на тегло намаляват симптомите на метаболитния синдром у деца.
Метформин и загубата на тегло намаляват симптомите на метаболитния синдром у деца. 23 юни 2008

6-месечно проучване сочи, че метформин, прилаган два пъти дневно, в комбинация с отслабване води до значително подобрение на метаболитния синдром при деца с наднормено тегло, хиперинсулинемия и инсулинова резистентност.

Редица проучвания сочат, че терапията с метформин води до загуба на телесна маса или поне до стабилизация на теглото при диабетици и недиабетици. Има и няколко малки рандомизирани проучвания при юноши, които демонстрират, че метформинът индуцира, макар и малка, загуба на тегло с около 3 кг или 1.5 ИТМ/ Въпреки това няма рандомизирани проучвания, провеждани при по-млади деца, които да установят ефектите на метформина върху телесната маса.

Д-р Yanovski и колеги от National Institutes of Health Unit on Growth and Obesity в САЩ провели рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано проучване, включващо 100 деца с наднормено тегло (60% момичета, средна възраст 10.2 години). Били измерени първоначалните стойности на индекса на телесната маса, липидните нива, композицията на тялото и глюкозната хомеостаза. След това било проведено лечение с 1000 mg метформин два пъти дневно (n=53) ли плацебо (n=47). Участниците и в двете групи били подложени на хранителни програми за отслабване,

В края на 6-месечната лечебна фаза участниците, рандомизирани на метформин, постигнали намаляване на ИТМ (−0.91 ± 0.3 kg/m2), докато при другата група се наблюдавало покачване (+0.23 ± 0.3; P = .006). При метформин групата се наблюдавало и намаляване на телесните мазнини (−1.4 ± 0.7 kg срещу +2.1 ± 0.7 kg; P < .001).

Подобрение имало и нивата на серумната глюкоза (metformin, −2.4 ± 0.9 mg/dl; плацебо, +1.6 ± .2 mg/dl; P = .018) и инсулиновата резистентност (metformin, −0.19 ± 0.4; плацебо, +0.95 ± 0.4; P = .05). При метформин пациентите се наблюдавало понижение на нивата на общия холестерол (metformin, −9.9 ± 2.7; плацебо, +1.1 ± 4.8; P = .04).

Въпреки че първоначално честотата на нежеланите реакции (гадене, умора, мазни изпражнения) била по-висока при метформин групата, разликата намаляла с течение на терапията, като не били докладвани случаи на прекъсване на проучването поради странични ефекти. Приблизително 15% от пациентите прекъснали проучването по други причини, като липса на родителска подкрепа или недостатъчна загуба на телесна маса (84% в метформин и 86% в плацебо групата)

Всички участници приемали хранителни добавки, съдържащи витамин В12, за да бъде ограничен метформин-индуцирания дефицит на витамина. Въпреки че при метформин групата се наблюдавало понижение на серумните нива на В12 с 7226 pg/ml, те останали в референтните граници. Нивата на витамина при плацебо групата се повишили с 7730 pg/ml.

Екипът отбелязва, че нивата на лактат били в референтните граници при всички участници от проучването. Д-р Yanovski предупреждава, че резултатите от това проучване не са достатъчни, за да бъдат препоръчани радикални промени в клиничната практика.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator