Начало
НачалоЗдравни новиниУлтразвук с висок интензитет разрушава тумори на хранопровода
Ултразвук с висок интензитет разрушава тумори на хранопровода 23 юни 2008

Ултразвукът с висок интензитет, приложен интралуменално, е ефективен при терапията на езофагеални тумори, които често са неподходящи за резекция. В някои случи с помощта на ултразвуковата терапия може да се постигне пълна некроза на тумор, твърдят френски учени.

Данните се базират на малко пилотно проучване, публикувано в Journal of Translational Medicine. При четирима пациенти, включени в проучването, се наблюдавало безинцидентно възстановяване и бързо и значително подобряване на дисфагията.

Високоинтензитетният ултразвук може да индуцира бърза, пълна и добре контролирана коагулационна некроза. След успешни опити ин виво при прасета, д-р David Melodelima и колеги от University of Lyon провели пилотно проучване с хора между 2002 и 2004 година.

Всички пациенти имали хистологично потвърден неоперабилен рак на хранопровода. Проучването включвало малко участници, тъй като пациентите не били проследявани успоредно, а един след друг.

Френските лекари използвали въртящ се трансезофагелаен апликатор, състоящ се от терапевтичен трансдюсер и ултразвукова образна проба. Чрез флуороскопско напътствие трансдюсерът бил поставен във хранопровода, а позицията му била потвърдена от образната проба. Интензитетът на терапевтичния трансдюсер бил нагоден въз основа на дебелината на тумора.

На всеки 10 секунди експозиция апликаторът бил въртян на 18 градуса, а след това - придвижван надлъжно, за да се образуват припокриващи се терапевтични пръстени по цялата дължина на стриктурата. Продължителността на процедурата варирала от 20 до 51 минути.

Проследяването включвало езофагоскопия с биопсия на 8 ден, 1 месец и 3 месец след ултразвуковата терапия. Дисфагията е подобрила значително в рамките на 15 дни при всички пациенти, при трима имало възможност да бъде назначена диета, включваща твърди храни.

Ендоскопията при един от пациентите на десетия ден след лечението показала пълна некроза на проксималния тумор и 90% некроза на дисталния тумор, въпреки че дисфагията рецидивирала 3 месеца след терапията.

Авторите на проучването отбелязват, че ултразвуковата аблация индуцира прогресивна некроза, при която има достатъчно време за развитие на възпаление и склероза, непозволяващи развитието на сепсис.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator