Протеини, експресирани в миши модели, могат да бъдат открити и при пациенти с панкреатичен дуктален аденокарцином в ранен стадий, сочи доклад, публикуван в
PLoS Medicine. Кръвните биомаркери са важен елемент, позволяващ ранното откриване, класифицирането, терапията и мониторирането на туморите.
Д-р Samir M. Hanash и колеги от Fred Hutchinson Cancer Research Center сравнили плазмени проби от генетично модифицирани мишки с ранен или напреднал панкреатичен аденокарценом и нормални мишки. Използвайки специални протеомни техники, авторите успели да идентифицират 165 up-регулирани протеини в раковите проби в сравнение с контролните.
След това учението избрали няколко свръхекспресирани протеина в мишките с ранен рак на панкреаса и проверили за тяхното присъствие в кръвния серум на 30 пациенти с новодиагностициран панкреатичен аденокарцином, 20 здрави контролни участници и 15 пациенти с хроничен панкреатит.
5 протеина били значително повишени при пациентите с рак в сравнение с двете контролни групи:
- неутрофил-желатиназа-свързан липокалин (LCN2)
- литостатин 1 (REG1A) - силно секретиран от островните клетки на панкреаса
- регенеренаторен островен протеин 3 (REG3) - също секретиран от островните клетки в панкреаса
- тъканен инхибитор на металопротеиназа 1 (TIMP1), свързан с туморната прогресия и екстрацелуларната матриксна деградация
- инсулоноподобен -растежен-фактор - свързващ протеин 4 (IGFBP4), свързан с туморния растеж
Резултатите от това проучване биха помогнали за разработването на високоспецифични имунологични методи за идентифицирането на ранния рак на панкреаса.
www.doctorbg.com