Начало
НачалоЗдравни новиниУспяха да потиснат меланом с Т-клетъчна терапия.
Успяха да потиснат меланом с Т-клетъчна терапия. 19 юни 2008

В New England Journal of Medicine бе докладван случай на пациент напреднал меланом и метастази в лимфните възли, при който се наблюдавало драматично подобрение след прилагането на експериментална терапия със собствени Т-клетки. Пациентът поддържа ремисия вече 2 години.

Терапията се състояла с инфузия на CD4+ Т-лимфоцити, взети от пациента в по-ранните етапи култивирани в лаборатория. Касае се за мъж на 52 години с рекурентен меланом, неотговарящ на терапия с високи дози interferon-alfa, interleukin-2 и ексцизия. Пациентът имал метастази в гениталните лимфни възли и в белия дроб. 2 месеца след Т-клетъчната инфузия позитронно-емисионната томография не показала туморни образувания. 2 години след иницииране на терапията пациентът е още в ремисия.

Авторите на проучването - лекари от Сиатъл, САЩ, са изненадани от антитуморния ефект на CD4+ T-клетките, особено от неговата продължителност. Обикновено преживяемостта на пациентите с прогресивно заболяване, неподдаващо се на терапия, е по-малко от година.

Терапевтичният подход бил приложен при още 8 пациента, като при някои от тях също се наблюдавал терапевтичен отговор и стабилизиране на болестта, макар не толкова драматачен. Авторите на проучването смятат, че за потвърждаване на ефективността на тази терапия е необходимо провеждането на по-голямо проучване, което вече е планирано. Проблем е и култивирането на Т-лимфоцитите, което е времеотнемащо (> 4 месеца) и това ограничава броя на пациентите, които могат да бъдат включени в проучването.

Процесът на култивиране и изкуствено размножаване на лимфоцитите е комплексен и скъп. Той изисква много ресурси и специално обучение и не е лесен за извършване.

В конкретния случай пациентът бил инфузиран с 5 млрд. клонирани CD4+ T-лимфоцити със специфичност към меланом-свързания NY-ESO антиген. Лимфоцитите персистирали в кръвта около 80 дни. Въпреки че експресия на NY-ESO имало при 50% до 75% от туморните клетки в пациента, се наблюдавала регресия на целия тумор. Авторите обясняват този феномен с активизиране на имунната система и атакуване на други антигени, което било доказано с позитивни тестове за антигените MAGE-3 и MART-1

CD4+ T-лимфоцитите произвеждат свои собствени растежни фактори и освен че атакуват туморните клетки, те действат и върху други имунни клетки - например CD8 T-клетките. Американските учени смятат, че инфузията с лимфоцити води до преодоляване на имуносупресията, наложена от тумора, но тепърва предстои да бъдат доказани точните механизми

► Вижте още:

Туморен супресор е инактивиран при човешкия меланом

Учени откриха меланом-иницииращи клетки

Противораковото лекарство Gleevec лекува меланом

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator