Успяха да потиснат меланом с Т-клетъчна терапия. 19 юни 2008
В
New England Journal of Medicine бе докладван случай на пациент напреднал меланом и метастази в лимфните възли, при който се наблюдавало драматично подобрение след прилагането на експериментална терапия със собствени Т-клетки. Пациентът поддържа ремисия вече 2 години.
Терапията се състояла с инфузия на CD4+ Т-лимфоцити, взети от пациента в по-ранните етапи култивирани в лаборатория. Касае се за мъж на 52 години с рекурентен меланом, неотговарящ на терапия с високи дози interferon-alfa, interleukin-2 и ексцизия. Пациентът имал метастази в гениталните лимфни възли и в белия дроб. 2 месеца след Т-клетъчната инфузия позитронно-емисионната томография не показала туморни образувания. 2 години след иницииране на терапията пациентът е още в ремисия.
Авторите на проучването - лекари от Сиатъл, САЩ, са изненадани от антитуморния ефект на CD4+ T-клетките, особено от неговата продължителност. Обикновено преживяемостта на пациентите с прогресивно заболяване, неподдаващо се на терапия, е по-малко от година.
Терапевтичният подход бил приложен при още 8 пациента, като при някои от тях също се наблюдавал терапевтичен отговор и стабилизиране на болестта, макар не толкова драматачен. Авторите на проучването смятат, че за потвърждаване на ефективността на тази терапия е необходимо провеждането на по-голямо проучване, което вече е планирано. Проблем е и култивирането на Т-лимфоцитите, което е времеотнемащо (> 4 месеца) и това ограничава броя на пациентите, които могат да бъдат включени в проучването.
Процесът на култивиране и изкуствено размножаване на лимфоцитите е комплексен и скъп. Той изисква много ресурси и специално обучение и не е лесен за извършване.
В конкретния случай пациентът бил инфузиран с 5 млрд. клонирани CD4+ T-лимфоцити със специфичност към меланом-свързания NY-ESO антиген. Лимфоцитите персистирали в кръвта около 80 дни. Въпреки че експресия на NY-ESO имало при 50% до 75% от туморните клетки в пациента, се наблюдавала регресия на целия тумор. Авторите обясняват този феномен с активизиране на имунната система и атакуване на други антигени, което било доказано с позитивни тестове за антигените MAGE-3 и MART-1
CD4+ T-лимфоцитите произвеждат свои собствени растежни фактори и освен че атакуват туморните клетки, те действат и върху други имунни клетки - например CD8 T-клетките. Американските учени смятат, че инфузията с лимфоцити води до преодоляване на имуносупресията, наложена от тумора, но тепърва предстои да бъдат доказани точните механизми
► Вижте още: Туморен супресор е инактивиран при човешкия меланом Учени откриха меланом-иницииращи клетки Противораковото лекарство Gleevec лекува меланомwww.doctorbg.com