Начало
НачалоЗдравни новиниGentamicin повишава риска от остра бъбречна недостатъчност при пациенти с кистична фиброза
Gentamicin повишава риска от остра бъбречна недостатъчност при пациенти с кистична фиброза 18 юни 2008

Употребата на интравенозни аминогликозиди, особено гентамицин, повишава риска от развитието на остра бъбречна недостатъчност ри пациенти с кистична фиброза, сочи проучване, публикувано в Thorax.

Д-р Alan Smyth и колеги от University of Nottingham, Обединено кралство, провели случай-контрола проучване с цел да установят факторите, свързани с развитието на остра бъбречна недостатъчност при пациенти с кистична фиброза. Екипът на д-р Smyth достигнал до идеята за провеждане на проучване, след като установил, че острата бъбречна недостатъчност е много по-честа при пациенти, приемащи интравенозни аминогликозиди.

Проучването включвало 24 пациента с кистична фиброза (КФ) и остра бъбречна недостатъчност и 42 контроли без кистична фиброза, но също с остра бъбречна недостатъчност. 21 от 24-те участници от първата група са били експозирани на аминогликозиди в същата или предходната седмица, до като при контролната група пациентите, приемали аминогликозиди, били само 3 от 42

Излагането на интравенозен gentamicin, но не и tobramycin, било значително по-често при случаите (19/22) отколкото при контролите (1/42) по време на острата бъбречна недостатъчност или предходната седмица. 18 от 24 пациенти от КФ групата срещу 7/42 контроли имали рискови фактори за бъбречно увреждане.

Авторите обобщават, че употребата на гентамицин в рамките на едногодишен период е свързана с повишен риск от бъбречна недостатъчност, докато тази връзка не е валидна при употребата на тобрамицин.

Освен това, допълват английските лекари, голяма част от изолатите на P. aeruginosa при пациентите с кистична фиброза са резистентни към gentamicin, така че употребата му при белодробни инфекции при пациенти с КФ не е препоръчителна. Авторите съветват при белодробни изостряния да се ползват ceftazidime и tobramycin (естествено след направени антибиограма и тест за свръхчувствителност).

►Вижте още:

Съществуват два вида носителство на P. aeruginosa при ХОББ

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator