Диабетът изглежда е независим рисков фактор за увреждане и загуба на слуха, сочат резултатите на голямо популационно проучване, публикувано в
Annals of Internal Medicine.
Авторите смятат, че засягането на слуха е толкова често, че оправдава въвеждането на рутинен скрининг, за да може на засегнатите да бъде оказана бърза и адекватна помощ. Предишни проучвания също свързват диабета с различна степен увреждания на слуха
Д-р Kathleen E. Bainbridge и колеги от Social and Scientific Systems, САЩ, анализирали информация от 5140 пациенти на възраст между 20 и 69 години, провели аудиометрично изследване. 399 от участниците имали диагностициран диабет, общо 587 участници имали нарушен слух.
Честотата на слуховите увреждания в нискочестотния и средния диапазон (< 2000 Hz) била най-висока при пациентите с диабет - 21.3% срещу 9.4% при недиабетиците. Подобна връзка се наблюдавала и при честоти до 8000 Hz - 54.1% срещу 32.0%. (OR = 2.16). Установената връзка била валидна при диабетиците и от двата пола.
При повечето случаи на леки до умерени увреждания на слуха често пациентите не усещат влошаване на слуховите възприятия, затова трябва да се въведе скрининг, който да спомогне за въвеждането на интервенции подобряващи слуха и комуникативните възможности.
www.doctorbg.com