Хипонатриемията при белодробна хипертензия е свързана с повишена смъртност 14 юни 2008
При пациентите с белодробна хипертензия, хипонатриемията е свързана с повишен риск от десностранна сърдечна недостатъчност и смърт, сочи проучване, публикувано в
American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.
Връзката между хипонатриемията и напредналата левостранна сърдечна недостатъчност отдавна известна, но досега не е изследвана подобна връзка при десностранна сърдечна недостатъчност. Това е първото проучване, което сочи, че ниският натрий в кръвта има важно прогностично значение при тези пациенти.
Проспективното проучване включвало 40 пациенти с белодробна хипертензия (БХ). 13 от участниците имали хипонатриемия, дефинирана като серумен натрий под 136 mEq/l. Имайки предвид голямата честота на десностранната сърдечна недостатъчност сред пациентите с БХ, авторите решили да проверят дали хипонатриемията е свързана с развитието на по-напреднала деснокамерна недостатъчност и по-лоша прогноза.
Било установено, че в сравнение с нормонатриемичните контроли пациентите с хипонатриемия били по-симптоматични и при тях по-често се срещал периферен оток. Нещо повече - по време на двугодишното проследяване пациентите с хипонатриемия имали двойно по-висока честота на хоспитализация.
Хипонатриемичните пациенти имали по-високо налягане в дясно предсърдие и по-малък ударен обем. Средното налягане в белодробната артерия било сходно и при двете групи.
Двугодишната преживяемост при пациентите с хипонатриемия била 15% - значително по-ниска от установената при нормонатриемичните пациенти - 85%. Хипонатриемията останала предиктор за лоши клинични резултати дори и след отчитането на употребата на диуретици, дясното предсърдно налягане и сърдечния индекс.
От проучването ясно личи, че серумният натрий има важно значение за развитието на деснокамерна дисфункция и клинично изявена десностранна сърдечна недостатъчност, както и за крайния изход и прогноза на състоянието.
www.doctorbg.com