Тютюнопушенето по време на бременност увеличава риска от СВДС 13 юни 2008
Проучване проведено с мишки доставя много силни доказателства до днешна дата, че съществува реална връзка между пушенето по време на бременност и синдромът на внезапната детска смърт (СВДС).
Изследването показва, че излагането на цигарен дим причинява понижена респираторна способност в ранно детство към термичен „стрес” (главно хипертермия причинена от високи температури) и хипоксия (понижен кислород), което състояние може да се прояви, когато детето спи по корем и по този начин увеличавайки риска от СВДС.
Въпреки че, тютюнопушенето е прието за най-големият рисков фактор от СВДС, не е установена все още причината, обяснява д-р Shabih U. Hasan.
За да изследва сложното въздействие на цигарения дим върху други рискови фактори – хипертермия и хипоксия – Hasan и неговите колеги поставили една група бременни плъхове в стая с нормални условия и друга група в стая с излагане на никотинов дим, равняващ се на дима, на който би се подложил пушач с кутия цигари на ден.
Част 30-те контролни и 39-те изложени на цигарен дим в продължение на 1 седмица мишки били подложени на хипертермично, а останалата част била подложена на термонезависимо излагане в среда с понижено количество кислород. След това учените изследвали респираторния отговор към тези условия.
Като цяло само 13% от контролната група имала респираторни проблеми, в сравнение с 36-те процента от мишките, изложени на цигарен дим. Нито едно от животните не преминало през дихателни затруднения при излагането му на понижено количество кислород при нормална температура; процентът при другата група бил 25.
Учените споделят, че данните доказват опасността от цигарения дим по време на бременност.
www.doctorbg.com