Онкоболните, провеждащи химиотерапия, страдат три пъти по-често от безсъние спрямо останалото население, сочи ново проучване. Предишни проучвания показаха, че инсомнията е честа и по-време на ремисия, което означава че в генезата й участват освен болестни, така и поведенчески фактори.
В общата популация безсънието има много негативни ефекти, включително върху имунната и сърдечносъдовата системи. Въпреки че инсомнията у раково болни не е напълно изучена, се предполага, че при тях ефектите от липсата на сън биха били същите или дори по-лоши. При тези пациенти може да се наблюдава по-лош отговор към терапията, а влиянието върху имунната система може да повлияе върху хода на болестта и преживяемостта
Настоящото проучване е анализ на 823 пациенти, участващи в т.нар URCC CCOP проучване. Средната възраст на участниците била 56.9 години; 72.4% били жени, а 88.7% - кавказци. 68.8% са били подлагани на хирургична интервенция, 14.2% - на химиотерапия, а 11% - на лъчетерапия. Най-често срещаният тумор бил ракът на гърдата - при 49.7% от пациентите; при 32% ракът бил метастатичен.
Авторите на проучването докладвали инсомния при 76% от пациентите в началото на първия цикъл химиотерапия. При по-голямата част от пациентите безсънието персистирало през целия курс на лечение: 59% докладвали симптоми на безсъние по време на и след цикъл 2 на химиотерапията, а при 45% безсънието продължавало дори и по време на четвъртия цикъл.
Била установена връзка и в зависимост от вида на раковото образувание - пациентите с рак на белия дроб най-често страдали от безсъние, а тези с рак не дебелото черво - най-рядко, най-вероятно поради по-малки странични ефекти от химиотерапията.
Изненадващо, не била открита разлика в инсомнията между мъже и жени, обратно на това, което се наблюдава в здравото население. Освен това било установено, че младите пациенти са по-податливи на безсъние, най-вероятно поради всекидневния стрес - гледането на деца, работата и т.н
При пациентите с безсъние по-често се наблюдавали промени в характера, депресия (26.4%) и умора в сравнение с пациентите, неотговарящи на критериите за инсомния.
Д-р Jack D. Edinger от Duke University Medical Center смята, че безсънието при онкоболните не се дължи само на терапията. Персистирането на инсомнията по време на ремисии показва, че има и други фактори, които трябва да се проучат и на които трябва да се обърне внимание
www.doctorbg.com