Начало
НачалоЗдравни новиниPioglitazone намалява риска от преход нарушен глюкозен толеранс -> диабет тип 2
Pioglitazone намалява риска от преход нарушен глюкозен толеранс -> диабет тип 2 10 юни 2008

Ново проучване сочи, че ранната интервенция с pioglitazone при пациенти с нарушен глюкозен толеранс снижава риска от развитие на диабет тип 2.

Нарушеният глюкозен толеранс е състояние, при което глюкозните нива в кръвта са по-високи от нормалните, но не до такава степен както при диабета. Нарушеният толеранс включва както намалена инсулинова секреция, така и инсулинова резистентност и е свързан с повишен риск от развитие на диабет тип 2. Въпреки че все още не могат да бъдат определени като диабетици, при пациентите с нарушен глюкозен толеранс могат да се наблюдават някои от характерните за диабетиците симптоми - невропатия и ретинопатия

Pioglitazone принадлежи към групата на тиазолидиндионите и повишава чувствителността към инсулин. Той осигурява продължителен гкликемичен контрол и подобрява бета-клетъчната функция на панкреаса - два основни проблема при диабетиците, които присъстват и при пациентите с нарушен глюкозен толеранс (НГТ).

Целта на настоящото рандомизирано, плацебо-контролирано и двойно-сляпо проучване била да се установи дали прилагането на pioglitazone при пациенти с НГТ може да забави и предотврати развитието на диабет.

Проучването включвало 602 участника с НГТ. Средните нива на глюкоза на гладно (ГГ) били 105 mg%, а тези на гликирания хемоглобин HbA1c - 5.5%. Били включени и 102 контролни участници с нормален глюкозен толеранс на същата възраст, пол и индекс на телесната маса. В началото на проучването чувствителността към инсулин сред пациентите с НГТ била с 48% по-ниска от тази при контролната група, индексът инсулинова секреция/инсулинова резистентност - със 78% по-нисък.

Пациентите с НГТ били рандомизирани на 45 mg/ден pioglitazone или плацебо. На всеки три месеца били изследвани ГГ и HbA1c, а на всяка година - орален тест за глюкозен толеранс.
При пациентите, рандомизирани на pioglitazone, се наблюдавало покачване на телесната маса със средно 3.9 кг - често срещано явление при терапията с тиазолидиндиони.

Било установено, че инсулиновата чувствителност и отношението инсулинова секреция/резистеност са се подобрили значително при пациентите, приемащи pioglitazone. Нещо повече - само 10 пациента от pioglitazone групата развили диабет в сравнение с 45 пациента от плацебо групата. Казано в проценти, само 1.5% от pioglitazone пациентите са преминали в от НГТ в диабет в сравнение с 6.8% от пациентите в плацебо групата - което е значително понижение в честотата на конверсия - НГТ -> диабет тип 2.

Авторите на проучването обобщават резултатите така: В рамките период на проследяване 2.6 години прилагането на pioglitazone понижило с 81% честотата на конверсия НГТ - диабет тип 2. Пациентите с НГТ с най-лоша бета-клетъчна функция и най-голяма инсулинова резистентост са тези с най-висок риск от развитие на диабет.Лечението на средно 3.5 човека с НГТ в продължение на 1 година с pioglitazone би предотвратило 1 случай на диабет тип 2.

► Вижте още:


Тиазолидиндионите понижават остеопротегерина и честотата на тихата миокардна исхемия

Медикаментът Avandia повишава смъртността при по-възрастните диабетици


www.doctorbg.com


 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator