Човешкият метапневмовирус - честа причина за детските дихателни инфекции 07 юни 2008
Човешкият метапневмовирус (hMPV), който е все по-често срещащ се патоген, може да бъде открит при повече от една четвърт от случаите на детски хоспитализации по повод остра респираторна инфекция, съобщават италиански учени
hMPV е член на подсемейство
Pneumovirinae на сем.
Paramyxoviridae и е близко свързан с респираторния синцитиален вирус (RSV). Подобно на своя братовчед, hMPV има сезонна проява и засяга диспропорционално малките деца.
За да изследват клиничните и вирусологични свойства на hMPV, д-р Sonia Caracciolo и колеги от University of Brescia анализирали назалния секрет на деца под 5-годишна възраст, хоспитализирани по повод остра респираторна инфекция по време на два последователни зимни сезона.
Честотата на hMPV била 35.3% по време на зимния сезон 2005-2006 и само 4.7% през 2006-2007. Много често се наблюдавала ко-инфекция с RSV - при 48.7% от случаите. Комбинираните инфекции били по-чести при децата, хоспитализирани с пневмония - при тях двата вируса били идентифицирани в 57.9% от случаите. При 20% от децата с пневмонията бил открит само hMPV.
Не се наблюдавала разлика в тежестта на заболяването между инфектираните само с hMPV и с hMPV и RSV. Продължителността на болничния престой и прилагането на кислородна терапия били сходни при ко-инфектираните деца и тези, инфектирани само с hMPV
Клиничните манифестации на hMPV инфекцията били бронхиолит (57.1%), пневмония (25%) и засягане на горните дихателни пътища (17.8%). Бронхиолитът бил по-чест при децата по едногодишна възраст - 80% срещу 30.8%.
Вирусологичният анализ сочи, че най-честият hMPV щам е А2а, следван от тип А2b, B2 и B1. А1 щамове не били открити в нито една от пробите.
Посочените данни показват значението на hMPV като патоген, свързан с развитието на остри респираторни инфекции при малки деца. Въпреки че ко-инфекцията с RSV е често срещана, клиничното протичане на ко-инфектираните и инфектираните само с единия вирусен патоген е сходно.
www.doctorbg.com