Диабетът повишава риска от хепатоцелуларен карцином при пациенти с хепатит C 04 юни 2008
При пациентите с хепатит C и напреднала цироза диабетът допълнително повишава риска от развитие на хепатоцелуларен карцином (ХЦК). Това сочи проучване, публикувано в
Hepatology.
Проучването било проведено по повод публикуването на епидемиологични данни, които сочат, че diabetes mellitus повишава риска от ХЦК. Възможно обяснение за тази връзка е, че диабетът е често част от метаболитния синдром, който от своя страна повишава риска от неалкохолен стеатохепатит, а ХЦК може да бъде негово късно усложнение. Захарният диабет е по-чест при пациентите с хроничен хепатит C отколкото в общата популация.
В голямо кохортно проучване, включващо пациенти с хроничен хепатит C и напреднала фиброза, целта на авторите му била да идентифицират риска от ХЦК в пациентите с diabetes mellitus и HCV инфекция. От общо 541 пациенти, 85 (16%) имали диабет, като средната възраст на участниците била 50 години.
При пациентите с фиброзна оценка 4 по скалата на Ishak честотата на диабет била 10.5%; при пациентите с оценка 5 - 12.5%, при оценка 6 - 19.1%. Рискът от развитие на diabetes mellitus бил по-голям при пациентите с повишен индекс на телесната маса и намален и по-малък при пациентите с по-високи албуминови нива в серума.
Средният период на проследяване бил 4.0 години. 11 (13%) пациенти с diabetes mellitus развили ХЦК - за сравнение - процентът при пациентите без диабет бил 5.9%. Според мултимерния регресионен анализ на Cox diabetes mellitus е независимо свързан с развитие на хепатоцелуларен карцином.
При пациентите с хроничен хепатит C и напреднала цироза diabetes mellitus повишава риска от развитие на ХЦК. По-високите нива на глюкозата на гладно са свързани с по-високи компенсаторни инсулинови нива. Хиперинсулинемията от своя страна медиира пролиферацията на човешките хепатоцелуларни туморни клетки, смятат авторите на проучването.
www.doctorbg.com