Куркуминът потиска IgE медииирания алергичен отговор и мастоцитното активиране 04 юни 2008
Куркуминът, който придава жълтия цвят на кърито, инхибира сигнализацията в мастоцитите при мишки, което е индикация, че би могъл да се използва при лечението на мастоклетъчно свързани алергични заболявания.
Въпреки че за куркумина - естествена съставка на подправката тумерик (Curcuma longa), отдавна се знае, че има антиалергична активност, скорошни проучвания изясняват механизма, по който той потиска IgE-медиирания имунен отговор. Syk - тирозин киназа, играе основна роля в IgE активирането на мастоцитите.
Д-р Wahn Soo Choi и колеги от Wahn Soo Choi, Китай, индуцирали пасивна кожна анафилаксия в ушите на 4-седмична мишка, като 1 час преди инжектирането на антигена бил приложен куркумин. Наблюдавало се значително потискане на мастоцитзависимата афилаксия, като се наблюдавала дозова зависимост.
Два цитокина - TNF-алфа и IL4 са едни от основните цитокини за развитие на алергично възпаление. В изследвания с RBL-2H3 туморна мастоцитна линия учените установили, че куркуминът значително инхибира антигенстимулираната експресия на иРНК на двата цитокина, както и тяхното секретиране. Било наблюдавано инхибиране на сигнални вериги, включващи тирозин киназата Syc.
Авторите обобщават, че разработката на мастоцитни инхибитори, действащи върху Syc киназата, би подобрила терапевтичното лечение на алергичните състояния. Различни фармацевтични формулировки, съдържащи куркумин, може би биха имали някакъв ефект върху лечението на мастоцитно медиирани алергични заболявания - като например ринит, астма, екзема и атопичен дерматит.
Китайските учени не съобщават за някаква токсичност на кукркумина при човек.
www.doctorbg.com