Няколко естествени здравни продукта за лечение на витилиго (левкодерма, депигментация) бяха изследвани, но като цяло качеството на проучването е слабо, заключват авторите на новото изследване.
От проучените продукти само гинкобилобата (приемана перорално) и аминокиселината L-phenylalanine (Л-фенилаланин) показват добри резултати, установяват учените.
„Нуждата да се открие безопасно и ефективно лечение е особено важно за левкодермата, при която до 50% от случаите се развиват в детска възраст; времето когато заболяването има най-голяма опасност да доведе до психологични проблеми”, д-р Orest Szczurko и Heather S. Boon от университета в Toronto докладват в журнала Dermatology.
Витилиго се развива, когато клетките, продуциращи пигмента меланин, спрат да функционират, оставяйки бели петна по кожата. Около 4% от някои определени етнически групи имат витилиго, отбелязват учените, а 35% от пациентите с това заболяване имат психиатрични проблеми дължащи се на заболяването – депресия, тревожност, склонност към самоубийство.
Три неотдавнашни проучвания на конвенционални терапии за витилиго установиха, че локалните стероиди може да бъдат полезни, докато лечението с ултравиолетова А или ултравиолетова B светлина самостоятелно или в комбинация с медикаменти (psorelens или calciopotriol) може също да е ефективно. Въпреки това, учените отбелязват, че и двете терапии може да имат проблемни странични ефекти.
За да проучат ефективността и безопасността на естествените продукти, Szczurko и Boon се заели със систематично проучване на всички публикувани проучвания.
Три от проучванията наблюдавали Л-фенилаланина с УВА или УВБ терапия, а едно от проучванията изследвало Л-фенилаланина в комбинация с други лекарства. Учените споделят, че всеки от тези опити имат проблеми, включващи - голям брой от оттеглили се участници и липса на контролни групи.
Три проучвания изследвали китайски билки за лечение на витилиго, но всички от тях били на „ниско методобиологично ниво”.
Чест от изследванията проучили растителни продукти самостоятелно или в комбинация с фототерапия – постигнати били „средни” доказателства за положителното действие на гинко билобата и само слаби сведения за останалите растителни продукти.
Проучванията на витамини не получили сведения за положителни ефекти за кобалаимина и фолиевата киселина в комбинация с фототерапия. Малко сведения били получени само за действието на витамин Е плюс фототерапия.
„Гинко има видим положителен ефект без необходимостта от фототерапия”, пишат учените, призоваващи за повече изследвания за употребата както на билката така и на Л-фенилаланина.
www.doctorbg.com