Окислените свободни мастни киселини влошават острия панкреатит 28 май 2008
Окислените свободни мастни киселини в асцитната течност предизвикват изостряне на острия панкреатит чрез повлияване на макрофажната активация, сочат нови изследвания. Отдавна се подозира, че липидният метаболизъм е замесен в патогенезата на острия панкреатит.
Д-р Closa и колеги от Institut d'Investigacions Biomediques, Барселона, изследвали влиянието на липидната фракция в асцитната течност, образувана в ранните стадии на острия панкреатит. Високите нива на реактивни производни на тиобарбитуровата киселена в асцитната течност сочат наличието на интензивни окислителни процеси в липидите.
Било установено, че получените в резултат на окислението променени липиди имат потискащо действие върху жиснеспособността на макорфагите и хепатоцитите, докато липидите от бялата мастна тъкан нямат такова действие.
Инжектирането на асцитна течност или пречистени липиди от последната в порталната вена довело до повишаването на серумната АсАТ, което е индикация за хепатотоксичност. Асцитната течност обаче премахва инхибицията върху макрофагите и довежда до тяхното активиране.
Освобождаването на силни проинфламаторни стимули, генерирани от панкреаса, заедно с разстройването на регулаторните механизми от окислените липиди, правят острия панкреатит истинско предизвикателство за клиничната практика. Все пак новите открития в патологията на болестта откриват нови терапевтични възможности за лечение на възпалителния отговор при острия панкреатит. Образуването на окислени липиди повлиява физиологичната регулация на възпалителния отговор. Въздействието върху тези липиди с цел възстановяване на ендогенния контрол на възпалението е една потенциална терапевтична цел
► Вижте още:
Пробиотиците могат да бъдат фатални при остър панкреатит Хроничен панкреатит – какво да се прави при кризиОстър панкреатитwww.doctorbg.com