Начало
НачалоЗдравни новиниАнтипсихотичните лекарства опасни при възрастните хора
Антипсихотичните лекарства опасни при възрастните хора 29 май 2008

Възрастните хора с деменция, които са на антипсихотични лекарства, дори за кратък период, имат по-висок риск от смърт, показва ново проучване.

Въпреки това проблемите, налагащи използването на тези медикаменти – поведенчески проблеми като агресия и вълнение - са наистина значими и алтернативите са ограничени, добавят учените.

Много експерти смятат, че поведенческите проблеми трябва да бъдат добре проучени първо и антипсихотичните лекарства да се използват само в краен случай, „когато поведението и психичните проблеми са наистина извън контрол”, казва Maria Carrillo.

Антипсихотичните лекарства са често използвани за лечение на някои усложнения при деменцията – бълнуването.

Учени от Institute for Clinical Evaluative Sciences в Ontario, Canada, сравнили 20,682 възрастни пациенти с деменция, живеещи в отворено общество, с 20,559 такива, живеещи затворени.

Всяка група била подразделена на 3 подгрупи: пациентите от първата главна група, които редовно приемали по-новите антипсихотични лекарства (olanzapine и respiradone) имали 3,2 пъти по-голяма вероятност да бъдат хоспитализирани или да починат повреме на 30 дневното проследяване, в сравнение с тези, които не били на антипсихотична лекарствена терапия.

Тези, които приемали по-стария вид лекарства били с 3,8 пъти по-висок шанс да бъдат хоспитализирани в сравнение с тези, които не приемали лекарства.

При втората главна група се наблюдавали подобни резултати – съответно 2,4 пъти по-висок риск от хоспитализация или смърт (за по-старите лекарства) и 1,9 пъти по-висок риск (за по-новите лекарства).

Проучването има и своите недостатъци. „Проведено е много внимателно”, добавят авторите, но: „Един от недостатъците е, че пациентите не бяха случайно разпределени. Предписването на антипсихотични лекарства на съответните групи не е бише случайно. Имаше причини – например агресия или вълнение от пациентите.

Всъщност авторите признават, че около 17% от домашно хоспитализираните пациенти започват да взимат лекарства до третия месец от хоспитализацията им.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator