Тестването за galectin-3 би намалило ненужните хирургични интервенции на щитовидната жлеза 27 май 2008
Тестването на щитовидните нодули за присъствието на galectin-3 би намалило броя на ненужните операции на щитовидната жлеза по повод подозиран тумор, съобщават лекари от St. Andrea University Hospital, Рим, в Lancet Oncology. Въпреки че тестът за galectin-3 едва ли ще замени конвенционална тънкоиглена аспирационна биопсия, той би бил подходящ диагностичен метод за недетерминирани фоликуларни нодули
Аспирационната цитологогия е стандартен метод за изследване на тироидните лезии, но при 15 до 30% от случаите не може да различи доброкачествените от злокачествените заболявания. В резултат на това голям процент от пациентите се насочват за тироидектомия, а дефинитивните хистологични изследвания потвърждават малигненост само при 10-15% от ексцизираните лезии.
Италианските лекари смятат,че изследването за galectin-3 експресията в фоликуларните възли, които са незаключителни на тънкоиглената аспирационна цитология, би спомогнало за различаването на доброкачествените от малигнените заболявания. По този начин биха се предотвратили 70% от ненужните оперативни интервенции, като се има, че повечето от тези тироидни пролиферации са доброкачествени.
Galectin-3 е бета-галактозид-свързващ протеин, който регулира много биологични процеси, включително клетъчната адхезия, миграция и растеж, както и туморната прогресия, метастазиране и апоптоза.
В проспективно проучване д-р Bartolazzi и колеги изследвали способността чрез galectin-3 експресията да се различи доброкачествена от злокачествена формация при недефинитивни резултати от аспирационната биопсия. За целта на проучването крайните хистологични диагнози били сравнени с преоперативните резултати за galectin-3 експресията при 465 пациенти, подлежащи на хирургична интервенция
Експресия на galectin-3 липсвала при 331 (71%) от 465 тироидни нодули, които били изследвани преоперативно. От тях 280 (85%) били диагностицирани като доброкачествени от постоперативните хистологични изследвания. 29 (9%) били определени като малигнени от хистологията, което е израз на потенциално фалшивонегативни резултати. При 8 (28%) от фалшивонегативните находки постеоперативно била установена варираща galectin-3 експресия.
Експресия на galectin-3 имало преоперативно при 134 (29%) от взетите проби. 101 (75%) били дефинирани като малигнени. При 22 пациента galectin-3-позитивните нодули първоначално били категоризирани като доброкачествени, но по-късно се оказало, че половината от тези пациенти имали лезии, граничещи с малигненост.
В крайна сметка резултатите сочат, че 88% от пациентите, насочени за тироидектомия, правилно са били класифицирани преоперативно чрез galectin-3 теста. Чувствителността на теста била 78%, а специфичността - 93%. Позитивно-предиктивната стойност била 82%, а негативно-предиктивната - 91%. Въпреки това 29 от 130 тумора не били идентифицирани от galectin-3 теста. Голяма част от тези случаи авторите отдават на технически проблеми.
www.doctorbg.com