Еректилната дисфункция при диабетици повишава риска от сърдечносъдови заболявания 23 май 2008
Две нови проучвания потвърждават, че мъжете с диабет, които страдат и от еректилна дисфункция (ЕД), имат повишен риск от развитие на сърдечносъдови заболявания (ССЗ) в сравнение с пациентите, имащи единствено диабет. Това означава, че еректилната дисфункция може да служи като ранен предиктор за инфаркт на миокарда и други сериозни сърдечносъдови заболявания сред диабетиците.
Авторите на второто проучване съобщават още, че лечението със статини и инхибитори на фосфодиестераза 5 (PDE-5) биха намалили честотата на най-честите сърдечносъдови проблеми при мъжете, страдащи от ЕД и диабет. Резултатите от двете проучвания разширяват известните досега данни за връзката между ЕД и сърдечносъдовите заболявания. Новото е, че ЕД остава значим рисков фактор за развитие на сърдечни заболявания дори и след коригиране на останалите сърдечносъдови рискови фактори.
ЕД повишава риска от сърдечносъдови заболявания 2 пъти!В първото (кохортно) проучване били включени 2306 мъже с диабет на средна възраст 54 години без клинични доказателства за коронарна болест на сърцето. 27% от тях страдали от ЕД. По време на 4-годишния период на проследяване било установено, че честотата на КБС е по-голяма при пациентите с ЕД, като рискът за коронарни инциденти сред страдащите от ЕД е 1.6 пъти по-голям дори и след отчитането на други значителни рискови фактори. Единствено албуминурията била по-добър предиктор - отн. шансовете (hazard ratio - HR) 2.2
Въпреки че настоящото проучване включва само мъже с диабет тип 2, подлежащите механизми на съдовото увреждане при ЕД е сходно при мъжете с и без диабет. Затова дори и при мъжете без диабет, ЕД е индикатор за повишен риск от сърдечносъдови заболявания и инциденти.
Второто проучване включвало 291 мъже с диабет и тиха коронарна болест на сърцето. От тях 118 имали ЕД в началото на проучването. След 4-годишно проследяване сърдечносъдови инциденти били докладвани при 49 пациенти. Било установено, че рискът при страдащите от ЕД диабетици е 2.1 по-висок.
Ролята на PDE-5 инхибиторите?Авторите на второто проучване изследвали и ефектите на фармакологичната терапия и установили, че употребата на статини при пациенти с ЕД значително намалява сърдечносъдовите инциденти. По-интересно откритие е, че употребата на фосфодиестеразни инхибитори (PDE-5 инхибитори) също намалява честотата на инцидентите (въпреки че след мултимерен анализ това не е статистически значимо).
В редакциионна статия д-р Robert A Kloner (Good Samaritan Hospital, Los Angeles, California) определя последното като "изненадващо и обнадеждаващо". Редица изследвания с PDE-5 инхибитори в животински модели показват ползи от употребата им - например върху инфарктната зона у плъхове. Според Kloner е необходимо дългосрочно, рандомзирано, плацебо-контролирано проучване, изследващо ефектите на PDE-5 инхибиторите при пациенти с рискови фактори за коронарна болест на сърцето.
www.doctorbg.com