Начало
НачалоЗдравни новиниЕректилната дисфункция при диабетици повишава риска от сърдечносъдови заболявания
Еректилната дисфункция при диабетици повишава риска от сърдечносъдови заболявания 23 май 2008

Две нови проучвания потвърждават, че мъжете с диабет, които страдат и от еректилна дисфункция (ЕД), имат повишен риск от развитие на сърдечносъдови заболявания (ССЗ) в сравнение с пациентите, имащи единствено диабет. Това означава, че еректилната дисфункция може да служи като ранен предиктор за инфаркт на миокарда и други сериозни сърдечносъдови заболявания сред диабетиците.

Авторите на второто проучване съобщават още, че лечението със статини и инхибитори на фосфодиестераза 5 (PDE-5) биха намалили честотата на най-честите сърдечносъдови проблеми при мъжете, страдащи от ЕД и диабет. Резултатите от двете проучвания разширяват известните досега данни за връзката между ЕД и сърдечносъдовите заболявания. Новото е, че ЕД остава значим рисков фактор за развитие на сърдечни заболявания дори и след коригиране на останалите сърдечносъдови рискови фактори.

ЕД повишава риска от сърдечносъдови заболявания 2 пъти!

В първото (кохортно) проучване били включени 2306 мъже с диабет на средна възраст 54 години без клинични доказателства за коронарна болест на сърцето. 27% от тях страдали от ЕД. По време на 4-годишния период на проследяване било установено, че честотата на КБС е по-голяма при пациентите с ЕД, като рискът за коронарни инциденти сред страдащите от ЕД е 1.6 пъти по-голям дори и след отчитането на други значителни рискови фактори. Единствено албуминурията била по-добър предиктор - отн. шансовете (hazard ratio - HR) 2.2

Въпреки че настоящото проучване включва само мъже с диабет тип 2, подлежащите механизми на съдовото увреждане при ЕД е сходно при мъжете с и без диабет. Затова дори и при мъжете без диабет, ЕД е индикатор за повишен риск от сърдечносъдови заболявания и инциденти.

Второто проучване включвало 291 мъже с диабет и тиха коронарна болест на сърцето. От тях 118 имали ЕД в началото на проучването. След 4-годишно проследяване сърдечносъдови инциденти били докладвани при 49 пациенти. Било установено, че рискът при страдащите от ЕД диабетици е 2.1 по-висок.

Ролята на PDE-5 инхибиторите?

Авторите на второто проучване изследвали и ефектите на фармакологичната терапия и установили, че употребата на статини при пациенти с ЕД значително намалява сърдечносъдовите инциденти. По-интересно откритие е, че употребата на фосфодиестеразни инхибитори (PDE-5 инхибитори) също намалява честотата на инцидентите (въпреки че след мултимерен анализ това не е статистически значимо).

В редакциионна статия д-р Robert A Kloner (Good Samaritan Hospital, Los Angeles, California) определя последното като "изненадващо и обнадеждаващо". Редица изследвания с PDE-5 инхибитори в животински модели показват ползи от употребата им - например върху инфарктната зона у плъхове. Според Kloner е необходимо дългосрочно, рандомзирано, плацебо-контролирано проучване, изследващо ефектите на PDE-5 инхибиторите при пациенти с рискови фактори за коронарна болест на сърцето.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator