Профилактиката с celecoxib намалява риска от аденоматозни колоректални полипи 22 май 2008
Резултатите от ново проучване сочат, че приемането на 400 мг celecoxib дневно намалява риска от развитието на аденоматозни колоректални полипи (относителен риск (RR) - 0.75) в сравнение с плацебо и период на проследяване от 5 години.
Първоначално в проучването били включени 1561 пациенти с висок риск от развитие на колоректален аденом. Те били рандомизирани на 400 мг celecoxib или плацебо. В началото на проучването на всички пациенти била извършена колоноскопия.
На третата година били изключени всички пациенти със сърдечносъдови проблеми следствие употребата на celecoxib. Така за още 2 години били мониторирани 1043 пациенти, като на петата година била извършена колоноскопия.
Честотата на аденомите била 20.8% в celecoxib групата и 32.5% в плацебо групата при рандомизираните пациенти на първата година. На третата година честотата на нови аденоми била 16.1% при celecoxib пациентите и 24.9% при плацебо групата.
На третата година относителният риск бил 0.64 за нови полипи и 0.49 за напреднали аденоми. Резултатите сочат, че общата честота на откритите аденоми на година 5 е 51.4% в celecoxib групата и 57.9% в плацебо групата - RR 0.75. Съответните честоти за напреднал аденом били 10% и 13.6%.
Сърдечни инциденти имали при 10.4% от пациентите, рандомизирани на celecoxib, и 6.5% от плацебо групата. Това е разлика, която според авторите на проучването е слаба, но статистически значима. Общо, при 77.9% от celecoxib и 75.4% от плацебо групата се наблюдавали нежелани клинични събития по време на 5-годишния период на проучването - незначима статистически разлика. Сериозни нежелани клинични събития имало при 23.9% от пациентите, приемащи нестероидни противовъзпалителни средства, и 20.6% от пациентите, приемащи плацебо.
Дори и с двете години допълнително проследяване след спирането на медикамента от някои от пациентите, все още се наблюдавал протективен ефект, следствие от употребата на НСПВС. Авторите обобщават: Върховият профилактичен (протективен) ефект се наблюдава на третата година, но съществува дори и след две години без терапия.
Те допълват, че има известни притеснения относно кардиотоксичността на celecoxib, но в настоящото проучване като че ли страничните ефекти не са толкова явни. Все пак, препоръчват те, celecoxib трябва да се избягва при възрастни пациенти с висок сърдечносъдов риск и да се прилага при високорискови за колоректален аденокарцином, но нискорискови за сърдечносъдови заболявания пациенти.
www.doctorbg.com