Използването лекарството Rifampin за лечение на хора с латентна туберкулоза спестява време, пари и има същият ефект както стандартното лечение, показва ново проучване.
„Открихме, четиримесечната терапия с Rifampin вместо настоящата девет месечна терапия с Isoniazid струва значително по-малко пари на здравната система”, съобщава водещият автор на проучването Anne Aspler.
„Като цяло Rifampin струва около $484 по-малко за всеки пациент. Ако се сумира за четири месеца тази терапия ще струва с около $10,000 по-малко за пациент. Ефективността на тази терапия е еквивалентна на деветмесечната”
Проучването се очаква да бъде представено в четвъртък на American Thoracic Society's International Conference, Торино.
Понастоящем около 2 млрд. хора по целия свят страдат от латентна (скрита, все още непроявена) туберкулоза. От тях, 8-9 млн. Развиват туберкулоза всяка година и около 1.6 млн. от тях ще починат.
Туберкулозата е най-често срещана в развитите страни. Rifampin се предпочита не само заради по-ниската му цена, но и поради по-кратковременния период на лечение.
„При добър къмплайънс на пациента терапията с изониазид е 90% ефективна. В практиката само около 50% от пациентите се придържат достатъчно добре към нея. Ниският къмплайънс може да доведе до сериозни здравни последици за пациентите, неуспели да проведат терапията, както и за инфектираните от тях лица."
Проучването съобщава, че четиримесечната терапия с Rifampin понижава риска от сериозни странични ефекти като увреждане на черния дроб.
„Следващата стъпка в изследването е 3 фаза клинично изследване на ефикасността – най-подходящи за целта са HIV-заразени и незаразени пациенти, при които туберкулозата е главната причина за смърт при хората, заразени с HIV.”.
www.doctorbg.com