Хората с ревматоиден артрит имат по-голям шанс да развият лимфом или белодробен рак, но пък имат по-малък шанс да развият колоректален рак или рак на гърдата, съобщават американски и канадски учени.
„Предишните изследвания са противоречиви – едни доказват по-висок риск, друг по-нисък, трети – еднакъв риск за развитие на рак при пациенти с ревматоиден артрит; в сравнение с общата популация”, споделя д-р Samy Suissa от McGill University Health Centre, Монреал, пред Reuters Health. „Нашите мета-анализи носят известна яснота - проучванията не са противоречиви изобщо. Всъщност, не трябваше да се търси рак (като общо понятие), а трябваше да се фокусира върху карциноми на точно определени места”.
По-високият риск, наблюдаван за специфични злокачествени тумори при хора с ревматоиден артрит, бил конкретно за лимфом, съобщава екипът. Рискът е 2 пъти по-висок в сравнение с цялото население. Рискът от развитие на белодробен карцином при пациенти с ревматоиден артрит е с 63% по-голям в сравнение с останалото население.
Обратно, рискът от развитие на колоректален и рак на гърдата е по-нисък при хора с ревматоиден артрит – съответно с 23% и 16%.
Учените съобщават, че цялостният риск от развитие на вид тумор при хора с и без ревматоиден артрит е приблизително еднакъв.
„Лекаруте, които се занимават с пациенти с ревматоиден артрит трябва да следят за ранни знаци за лимфом и белодробен рак”, съветва Suissa.
www.doctorbg.com