Начало
НачалоЗдравни новиниCelebrex и naproxen не предотвратяват увреждането на паметта
Celebrex и naproxen не предотвратяват увреждането на паметта 14 май 2008

Противно на предишни проучвания, ново изследване показва, че дневната употреба на две популярни болкоуспокояващи лекарства – Celebrex и naproxen, не предотвратява загубата на памет и развитието на Алцхаймер.

Всъщност naproxen, който е известен под търговските наименования Aleve и Naprosyn, може дори да увреди паметта (познавателната функция на мозъка), показва новото проучване.

„Лекарствата, които изследвахме не подобряват познавателната функция, а дори имаше слаби сведения, че дори оказват вреден ефект върху нея”, казва Barbara Martin – асистент-професор по епидемиология към Johns Hopkins School of Public Health, Балтимор. „Така че, на този етап не препоръчваме използването на тези лекарства в стремежа да се предотврати заболяването на Алцхаймер”.

Като допълнение д-р John Morris, директор на Alzheimer's Disease Research Center към университета във Вашингтон казва: „Не бих взел никакво лекарство за постигане на определен ефект, освен ако не е демонстрирано убедително, че това лекарство наистина постига желания ефект. Лекарствата имат потенциални странични ефекти и докато не е документирана някаква полза от тях не прибягвайте до използването им само защото са популярни”.

Както Celebrex така и naproxen принадлежат към клас болко-супокояващи лекарства, известни като нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВЛ).

Възпалителните процеси може да играят роля при заболяването на Алцхаймер и при нарушението на когнитивните функции на мозъка.

Известно е, че има случаи на Алцхаймер, при които пациентите имат възпалителни процеси в мозъка.

Това навело учените на мисълта, че противовъзпалителните лекарства могат да имат положителен ефект при заболяването и поради тази причина някои предишни изследвания показват връзка между НСПВЛ и понижения риск от развитие на Алцхаймер.

В новото проучване участвали 2,117 мъже и жени над 70 годишна възраст, в чиито семейства имало случай на облен от Алцхаймер. Пациентите били случайно разпредели за получаване на 200 мг. Celebrex 2 пъти дневно, 220 мг naproxen 2 пъти дневно и плацебо. Участниците нямали симптоми за Алцхаймер, деменция или когнитивни увреждания към момента на стартиране на проучването – Март 2001 година.

Участниците били изследвани годишно, но терапията била спряна през декември 2004, тъй като друго проучване доказало увеличен риск от кардиоваскуларни заболявания при хора, използващи Celebrex.

Анализите на резултатите показали, че хората приемали naproxen имали по-ниски резултати при измерване на когнитивните им функции в сравнение с участниците, взимали плацебо. Индивидите, взимали naproxen или Celebrex имали по-ниски резултати на специфичен ментален тест в сравнение с групата, приемала плацебо.

Разликите между новото и предишните проучвания се дължат може би на начина на провежданията им или може да се касае за резултати, важащи единствено за Celebrex и naproxen, а не за всички останали противовъзпалителни средства – като ibuprofen.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator