В процес на разработка са няколко нови лечения за васкуларната деменция. Учените споделят, че са установили защо някои пациенти с това състояние не се подават на лечение с наличните лекарства.
Васкуларната деменция е скоро открит вид деменция , която обикновено се проявява при пациенти след 60 годишна възраст. Състоянието се предизвиква от недостатъчно кръвоснабдавяне на мозъка.
Д-р John Newcomer от Washington University споделя, че „Пациентите трябва да знаят за връзката между сърдечносъдовите заболявания и деменцията, и да разберат „цената” на предотвратяване на сърдечни заболявания, тъй като те могат да доведат до трудно лечима деменция”.
Няколко независими екипа от учени установяват напредък в лечението на васкуларната деменция.
Д-р George Alexopoulos и колеги изследват специфични мозъчни абнормалности, свързани със сърдечносъдови проблеми. Използвайки нова ядрено-магнитна технология, учените установяват, че при по-възрастните хора страдащи от деменция, по-високото кръвно налягане води до образуване на малки бели формации главно във фронталните лобове на мозъка и в субкортикалните зони. Някои от тези образувания водят до нарушаване на специфични функции на фронталния лоб.
Учените също така установили, че лекуването с citalopram на пациенти, страдащи от деменция, не е толкова ефективно, ако съответния пациент има и сърдечносъдово заболяване. Същото се отнася и за пациенти, които имат проблеми във функциите на фронталния лоб.
Установява се, че пациентите на терапия с антидепресанта escitalopram имат по-малки шансове за възстановяване ако структурните формации се намират в няколко зони на фронталния лоб и субкортикалните зони.
„Тези данни ще помогнат на лекарите да прогнозират кои пациенти няма да се подадат на лечение с антидепресанти. За тези пациенти е необходимо назначаването на друг вид терапии – например психотерапия – или нови лекарства. Също така нашите открития ще послужат при откриването на нови лечения за пациенти, които не се подават на лечение с класическите антидепресанти”, Alexopulos допълва.
Учените в момента изследват по какъв начин се активират частите на фронталния лоб, когато пациенти извършват задачи, изискващи участието му.
Предварителни проучвания показват, че при възрастните пациентите с деменция тези части на фронталния лоб не се активират достатъчно „ефективно” както при останалите възрастни хора.
Друго проучване открива, че васкуларната деменция се подава на лечение с една експериментална технология, наречена „повтаряща се транскраниална магнитна стимулация” (repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS)). Учените установили, че rTMS води до по-добри ремисии в сравнение с стандартното медикаментозно лечение.
Учените също така повишават вниманието при използване на антипсихични лекарства при по-възрастни пациенти, тъй като тези лекарства увеличават риска от метаболитни и сърдечни увреждания.
www.doctorbg.com