Начало
НачалоЗдравни новиниПо-късното клампиране на пъпната връв не увеличава риска от следродилна хеморагия
По-късното клампиране на пъпната връв не увеличава риска от следродилна хеморагия 25 април 2008

Клампирането на пъпната връв 2 до 3 минути след раждането не повишава риска от следродилно кървене, нещо повече - забавеното клампиране подобрява железния статус на новороденото. Това сочи анализ на рандомизирани контролирани клинични проучвания. Недостатък на по-късното клампиране е повишеният риск от жълтеница, изискваща назначаването на фототерапия.

Употребата на профилактични утеротонични медикаменти, контролираното изтегляне на пъпната връв и моменталното клампиране на последната са стандартният подход за извършване на последните етапи на раждането и ограничаване на постпарталната хеморагия. Относителната полза от всеки от трите изброени компонента е неясна.

"Започнахме да се питаме, необходимо ли е да извършваме всеки от трите компонента? Кой от тях е най-важен? Дали времето за клампиране на пъпната връв има значение?", обяснява главният автор на анализа д-р Susan J. McDonald от La Trobe University, Мелбърн.

Анализът включвал данни от 11 клинични проучвания, включващи 2989 майки и новородените им. Той сочи че времето на клампиране на пъпната връв не повлиява значително риска от постродилна хеморагия.

В сравнение с ранното клампиране късното клампиране било свързано със средно 2.17 g/dL повишение на Hb, но до шестия месец разликата намаляла. Късното клампиране било свързано с по-високи нива на феритин, персистиращи и след шестия месец. Все пак късното клампиране довело до 41% увеличение на случаите на жълтеница, нуждаеща се от фототерапия, отбелязват авторите на анализа.

Клиничният смисъл на тези резултати не е дефинитивен. В западните страни по-къснотo клампиране може би бил предпочитаният подход, тъй като фототерапията е доста разпространена и по този начин следродилната жълтеница, свързана с късното клампиране, може да бъде ефективно лекувана.

Обратно, когато става въпрос за здравни заведения с ограничени ресурси, клиницистът трябва да определи дали ползите от по-късното клампиране надвишaват риска, свързан с него. Ако няма условия за провеждане на фототерапия, клампирането трябва да става по-рано.

Вижте още:

Аспиринът предпазва от прееклампсия

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator