По-късното клампиране на пъпната връв не увеличава риска от следродилна хеморагия 25 април 2008
Клампирането на пъпната връв 2 до 3 минути след раждането не повишава риска от следродилно кървене, нещо повече - забавеното клампиране подобрява железния статус на новороденото. Това сочи анализ на рандомизирани контролирани клинични проучвания. Недостатък на по-късното клампиране е повишеният риск от жълтеница, изискваща назначаването на фототерапия.
Употребата на профилактични утеротонични медикаменти, контролираното изтегляне на пъпната връв и моменталното клампиране на последната са стандартният подход за извършване на последните етапи на раждането и ограничаване на постпарталната хеморагия. Относителната полза от всеки от трите изброени компонента е неясна.
"Започнахме да се питаме, необходимо ли е да извършваме всеки от трите компонента? Кой от тях е най-важен? Дали времето за клампиране на пъпната връв има значение?", обяснява главният автор на анализа д-р Susan J. McDonald от La Trobe University, Мелбърн.
Анализът включвал данни от 11 клинични проучвания, включващи 2989 майки и новородените им. Той сочи че времето на клампиране на пъпната връв не повлиява значително риска от постродилна хеморагия.
В сравнение с ранното клампиране късното клампиране било свързано със средно 2.17 g/dL повишение на Hb, но до шестия месец разликата намаляла. Късното клампиране било свързано с по-високи нива на феритин, персистиращи и след шестия месец. Все пак късното клампиране довело до 41% увеличение на случаите на жълтеница, нуждаеща се от фототерапия, отбелязват авторите на анализа.
Клиничният смисъл на тези резултати не е дефинитивен. В западните страни по-къснотo клампиране може би бил предпочитаният подход, тъй като фототерапията е доста разпространена и по този начин следродилната жълтеница, свързана с късното клампиране, може да бъде ефективно лекувана.
Обратно, когато става въпрос за здравни заведения с ограничени ресурси, клиницистът трябва да определи дали ползите от по-късното клампиране надвишaват риска, свързан с него. Ако няма условия за провеждане на фототерапия, клампирането трябва да става по-рано.
Вижте още: Аспиринът предпазва от прееклампсияwww.doctorbg.com