Девет причини да кажем "Да" на соята | CP
Много учени са убедени, че честата употреба на соеви продукти има по-цялостно въздействие върху човешкия организъм в сравнение с много други храни и допринася за здраве и дълголетие.
Соята е богата на различни видове фитовещества, някои от които - единствени по рода си. Тя съдържа изофлавоноиди (наричани още "фитоестрогени, контролиращи действията на хормоните и предпазващи от рак), генистеин (антиканцерогенно вещество, което възпрепятства ензимите, отговорни за образуването на тумори и е особено благотворно при рак на простатата), фитиева киселина (антиоксидант, който забавя развитието на туморите), сапонини (химични съставки, които разрушават раковите клетки), протеини, калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, фолацин и др.
Честото хранене със соя и соеви продукти засилва защитните сили и помага на организма да се справя с болестите.
Соевите храни съдържат антиоксиданти - съставки, които предпазват клетките на организма от вредата на нестабилните кислородни молекули, наречени свободни радикали. Свободните радикали могат да причинят различни форми на рак и водят до остаряване.
Изследвания на американски учени доказват благотворното влияние на соята върху лечението на рак на дебелото черво.
Жените, които често използват соя в храната си, имат по-малък риск от развитие на рак на гърдата. В Азия, където соята е важна част от хранителните навици на хората, жените боледуват сравнително по-рядко от злокачественото заболяване. В Китай жените минават през менопаузата много по-спокойно и естествено., тъй като те често се хранели със соеви продукти и ястия.
Изследванията от различни страни потвърждават свойствата на соята да намалява количеството на вредния холестерол в кръвта. Белтъчините на соята, в сравнение с животинските белтъчини, са много по-полезни за хора с нарушена функция на бъбреците. Соята стимулира възстановяването на костната тъкан. Научните изследвания показват връзката между соевото хранене и ниските проценти на рак на белите дробове.
|