Ново проучване открива, че използването на лекарства с антихолинергичен ефект ( за лечение на язва, заболяването на Паркинсон, уринарни проблеми, спазми ) е свързано с много по-рязко намаляване на паметта при по-стари пациенти.
Д-р Jack Tsao ( професор по неврология към Uniformed Services University, Бетесда ) представя резултатите на 60-тата Годишна среща на Американската Академия по Неврология.
Антихолинергични свойства
Изследването се поражда от опитът с пациент на ко-авторът – д-р Kenneth Heilman, от университета във Флорида. Жената отишла при докторът с оплаквания в паметта и халюцинации. Въпреки това „Изследванията й в основни линии били нормални, с изключение на оплакванията за паметта, но въпреки това не бил диагностициран Алцхамеров-тип деменция”, казва д-р Tsao.
Този пациент току що бе започнал лечение със tolterodine ( Detrol, Pfizer ) – лекарство за лечение на жлъчни проблеми. „Тъй като д-р Heilman е имал предишен случай с друга жена, чиято памет се подобрила след спиране на лекарствата за лечение на жлъчката, направихме същото и при тази дама и наистина паметта й се подобри”, казва той. „Това ни накара да си зададем въпроса дали наистина тези лекарства могат да увредят мисленето при нормални индивиди”.
Антихолинергичните лекарства обхващат всички от тези за лечение на жлъчни проблеми и болестта на Паркинсон, които имат силен антихолинергичен ефект, до лекарства като warfarin, furosemid ( Lasix, Sanofi-Aventis ), hydrochlorothiazide и ranitidine (Zantac, GlaxoSmithKline), които имат по-слаби такива свойства.
Антихолинергитиците са клас лекарства, които блокират свързването на мозъчният трансмитор – ацетилхолин – с неговите рецептори.
„Вие се нуждаете от от ацетилхолин за (добра)памет”, обяснява Tsao. Лекарствата използвани за лечение на заболяването на Алцхаймер инхибират ензима, който разрушава ацетилхолина, като по този начин позволява по-голямо количество от него да се свързва с рецепторите.
„Отдавна ни е известно, че ако дадем на човек с Алцхаймер антихолинергично лекарство, то със сигурност ще влоши паметта му”.
„Използването на лекарството не увеличава риска от развитие на Алцхаймер”. Въпреки това, лекарството понижава познавателните Ви способности.
Изследователският екип проучил мисловните способности на 870 католически монахини и духовници, които са част от друго проучване на стари хора, наречено Rush Religious Orders Study.
В продължение на осем годишен период 679 от участниците взели поне едно лекарство с антихолинергичен ефект. При тези, които взимали лекарствата се наблюдавало понижение на познавателните способности с 1.5 пъти по-бързо от тези, които не използвали лекарствата. Последните имали понижение 0.5 пъти.
Друг експерт – д-р Niall Galloway, уролог, казва, че главният проблем на проучването е, че доброволците са „струпани заедно”. По-полезно би било да се получи конкретна информация – колко хапчета е взимал всеки пациент; каква е разликата при тези, които са взимали едно хапче и тези, които са взимали повече.
Изследователите съветват лекарите да взимат в предвид този евентуален риск, когато предписват антихолинергични лекарства или лекарства, които имат такива свойства.
www.doctorbg.com