Трябва да се бръкнеш 5000 евро, за да влезеш медицина, заобикаляйки кандидатстудентските изпити. За стоматология сумата е още по-голяма - 6000 евро. Това се оплакаха потърпевши пред в. 24 часа. Според тях това е незаконно, тъй като такива суми могат да се искат само от чужденци.
"Това са хора, които не са успели да влязат, не са изкарали приемните изпитите при нас. Те отиват в Молдова, Румъния, Украйна, изкарват първата година в тамошни университети и след това искат без изпит да се прехвърлят при нас. Не можем да не им вземем нищичко. Освен това държавата не им плаща издръжка, как по друг начин да ги приемем", се оправда новият ректор на медицинския университет - проф. Ваньо Митев.
Той допълни, че всичко е законно и според закона държавните университети могат да събират такси както от българските, така и от гражданите на ЕС. Платено обучение обаче не е разрешено за медицинските специалности, така че големите такси могат да се събират само от граждани извън ЕС.
"Може да сме на ръба на закона. Вземаме ги, за да им вземем парите. Това е истината, това е необходимост за нашето образование. Това се прави масово от медицинските университети и аз одобрявам тази практика - щом не си могъл да влезеш директно, тогава ще си платиш размера на държавната субсидия" - обяснява Митев.
Ректорът допълни, че процедурата за прехвърляне е същата, дори и студентът да се прехвърля от друг медицински ВУЗ в страната.
"Дори когато някой дойде от Пловдив, ще го приемем само ако университетът там се откаже от държавната си субсидия за този младеж и тя се прехвърли при нас", каза още Митев.
Източник: в. 24 часа
www.doctorbg.com