Постоперативният рецидив на тумора на пикочния мехур често е фатален 14 април 2008
Преживяемостта при пациентите с пелвичен рецидив след радикална цистектомия по повод транзиторноклетъчен карцином на пикочния мехур е много ниска, докладват учени в BJU International.
Авторите на доклада смятат, че рецидивът на тумори, инвзиращи мускулния слой на пикочния мехур, обикновено е фатален, което означава, че е необходима ранна и агресивна терапия. Настоящите данни сочат, че при мускулоинвазиращите тумори, премахването на пикочния мехур с обширна дисекция на тазовите лимфни възли и системната химиотерапия дават най-добър резултат.
Д-р Klein и колеги от Cleveland Clinic Foundation анализирали данни от 130 пациенти, претърпели ограничена билатерална лимфна дисекция и радикална цистектомия, при които по-късно се наблюдавал пелвичен рецидив. При нито един не била приложена радиохимиотерапия.
Средния период за поява на рецидива бил 7,3 месеца и при нито един от пациентите не се наблюдавали придружаващи отдалечени метастази. 61,5% от рецидивите били диагностицирани на база симптоми и компютърна томография.
128 от пациентите починали, като средната преживяемост след появата на рецидива била 4,9 месеца. Интересно било, че средната преживяемост на пациентите, чийто рецидив бил диагностициран с КТ, била 21,6 месеца - значително повече от 10,6 месеца при пациентите, диагностицирани чрез симптоматичната находка.
При много пациенти диагностицирането на рецидива става прекалено късно, тъй като някои от характерните симптоми - кръв в урината и проблеми в уринирането, се пренебрегват или се приписват на други причини. В други случаи както пациентът, така и лекуващият лекар не се опитват да приложат агресивна терапия поради хирургичните рискове и влиянието върху качеството на живот.