Начало
НачалоЗдравни новиниТ-клетките не започват да се делят до третия ден след инфекция
Т-клетките не започват да се делят до третия ден след инфекция 11 април 2008

„Т-клетките не започват да се делят до третия ден след инфекция”, неочаквано бе установено в проучване, имащо за цел да установи как имунната система отговаря на „нашествениците”.

Изследователи от Scripps Research Institute in La Jolla, Калифорния., казват че това забавяне в Т-клетъчната пролиферация може би е еволюционен защитен механизъм срещу риска от автоимуннозаболяване, което може да се развие от внезапното увеличение на Т-клетките.

Вярваше се, че клетките на имунната памет ( memory T-cells, които разпознават патогенни форми на предишна инфекция ) започват да се увеличават много по-бързо от „наивните” T-клетки ( naive T-cells, т.е. прекурсорните клетките, от които произхождат клетките на имунната памет – memory T-cells).

„ Смяташе се, че Т-клетките на имунната памет отговарят много по-ефикасно на инфекцията, започвайки да се делят много по-рано от „наивните” клетки”, казва Lindsay Whitton, професор в Отдела по Имунология и Микробиология. „Дори когато Т-клетките на имунната памет разпознаят даден вирус за няколко часа, те започват да се делят след дълго забавяне. След това, започва бързо клетъчно делене и на двата типа клетки – memory T-cells и на „наивните”.

Веднъж след като започне пролиферацията и на двата типа клетки, се получава голямо натрупване на memory T-cells, може би защото вече има много от тях в резултат на предишната инфекция, казва Whitton.

В това проучване, екипът на Scripps използва лабораторни животни за да проследи пролиферацията на CD4 и CD8 memory T-cells. CD4 помагат да се регулира отговорът на имунната система към патогенни причинители - като бактерии и вируси - докато CD8 атакуват заразените клетки и може би играят в роля отхвърлянето на органи при трансплантация.

„Най-важните заключения от това проучване са, че при вирус-заразени животни, и наивните и memory CD4 T-cells показват подобно и дълго забавяне за около 72 часа преди да започнат да се делят, и това важи както за лимфоидните тъкани така и за нелимфоидните тъкани. Това е факт, въпреки че вирусният антиген достига нива, необходими на Т-клетъчната стимулация да се активира, за 6 до 12 часа”, казва Whitton.

Whitton и неговите колеги „били много изненадани да открият, че клетките на имунната памет не започват пролиферация по-бързо от техните съответни „наивни” клетки. Memory T-cells са центъра в защитните имунни реакции при инфекции, тъй като те действат срещу вече „познати антигени” и резултатът е много по-бърз. В сравнение с „наивните” клетки, клетките на имунната памет могат да бъдат активирани от по-ниски нива на антигените, и техният първоначален „отговор” - като продукция на цитокини - е много по-бърз и ефективен”

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator