Т-клетките не започват да се делят до третия ден след инфекция 11 април 2008
„Т-клетките не започват да се делят до третия ден след инфекция”, неочаквано бе установено в проучване, имащо за цел да установи как имунната система отговаря на „нашествениците”.
Изследователи от Scripps Research Institute in La Jolla, Калифорния., казват че това забавяне в Т-клетъчната пролиферация може би е еволюционен защитен механизъм срещу риска от автоимуннозаболяване, което може да се развие от внезапното увеличение на Т-клетките.
Вярваше се, че клетките на имунната памет ( memory T-cells, които разпознават патогенни форми на предишна инфекция ) започват да се увеличават много по-бързо от „наивните” T-клетки ( naive T-cells, т.е. прекурсорните клетките, от които произхождат клетките на имунната памет – memory T-cells).
„ Смяташе се, че Т-клетките на имунната памет отговарят много по-ефикасно на инфекцията, започвайки да се делят много по-рано от „наивните” клетки”, казва Lindsay Whitton, професор в Отдела по Имунология и Микробиология. „Дори когато Т-клетките на имунната памет разпознаят даден вирус за няколко часа, те започват да се делят след дълго забавяне. След това, започва бързо клетъчно делене и на двата типа клетки – memory T-cells и на „наивните”.
Веднъж след като започне пролиферацията и на двата типа клетки, се получава голямо натрупване на memory T-cells, може би защото вече има много от тях в резултат на предишната инфекция, казва Whitton.
В това проучване, екипът на Scripps използва лабораторни животни за да проследи пролиферацията на CD4 и CD8 memory T-cells. CD4 помагат да се регулира отговорът на имунната система към патогенни причинители - като бактерии и вируси - докато CD8 атакуват заразените клетки и може би играят в роля отхвърлянето на органи при трансплантация.
„Най-важните заключения от това проучване са, че при вирус-заразени животни, и наивните и memory CD4 T-cells показват подобно и дълго забавяне за около 72 часа преди да започнат да се делят, и това важи както за лимфоидните тъкани така и за нелимфоидните тъкани. Това е факт, въпреки че вирусният антиген достига нива, необходими на Т-клетъчната стимулация да се активира, за 6 до 12 часа”, казва Whitton.
Whitton и неговите колеги „били много изненадани да открият, че клетките на имунната памет не започват пролиферация по-бързо от техните съответни „наивни” клетки. Memory T-cells са центъра в защитните имунни реакции при инфекции, тъй като те действат срещу вече „познати антигени” и резултатът е много по-бърз. В сравнение с „наивните” клетки, клетките на имунната памет могат да бъдат активирани от по-ниски нива на антигените, и техният първоначален „отговор” - като продукция на цитокини - е много по-бърз и ефективен”
www.doctorbg.com