Начало
НачалоЗдравни новини50 % от детските кардиомиопатии са генетично обусловени
50 % от детските кардиомиопатии са генетично обусловени 10 април 2008

Ново проучване сочи, че половината от случаите на хипертрофична кардиомиопатия в детска възраст са следствие на генетични мутации, идентични на тези, причиняващи хипертрофична кардиомиопатия при възрастни. Мутациите са били открити предимно в гени, които кодират саркомерните протеини.

Учени от Harvard Medical School, Бостън анализирали фамилните и медицинските истории на 84 деца (63 момчета и 21 момичета) с идиопатична сърдечна хипертрофия, диагностицирана преди 15-годишна възраст. Били секвенирани 8 гена: MYH7, MYBPC3, TNNT2, TNNI3, TPM1, MYL3, MYL2 и ACTC. Тези гени кодират саркомерни протеини и мутациите в тях водят до кардиомиопатии в зряла възраст.Освен тези 9 гена, били секвенирани и гените PRKAG2 и LAMP2, които кодират метаболитни протеини. Мутациите в тези два деба могат също да причинят адултна вентрикулна хипертрофия.

Мутации били открити у 25 от 51-те засегнати деца без фамилна история за кардиомиопатия и у 21 от 33 деца с фамилна кардиомиопатия. Измежду 11 от 25-те деца със суспектна спорадична болест 4 имали де ново мутации, а при 7 мутациите били унаследени. Най-често (>75% от случаите) мутации имало в два гена - MYH7, кодиращ тежката верига на сърдечния бета-миозин, и MYBPC3, кодиращ сърдечния миозин-свързващ протеин C.

Не се наблюдавали разлики в тежестта на левокамерната хипертрофия и контрактилната функция между децата с и без мутации. Авторите обобщават, че това е едно и също заболяване, но просто причината е различна.

Те съветват клиницистите, ако попаднат на дете с необяснима хипертрофична кардиомиопатия, трябва да се проведе генетичен тест както при възрастните. Клиничното лечение на децата с това заболяване е подобно на това при възрастните със същото състояние. За жалост генетичните тестове са твърде скъпи - около 2500 - 3000 долара, тъй като биват изследвани около 30 000 ДНК бази.

Все пак ако се открие мутация в дете от семейството, останалите членове трябва да бъдат скринирани. Последното вече е много по-евтино, тъй като вече се търси определена мутация, т.е не се изследват 30 000 нуклеотидни двойки. Генетичните тестове са най-важни за брата или сестрата на болното дете. Въпреки че не съществува лечение на хипертрофичната кардиомиопатия, съществуват превантивни и терапевтични подходи за удължаване на живота и подобряването на неговото качество.

Авторите на проучването докладват и за нееднакво полово разпределение - заболяването се среща по често при момчетата - както при генетично-обусловените варианти, така и при негенетичните.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator