От Медицинския университет в столицата категорично отрекоха да има вземане на изпити срещу заплащане. Ректорът проф. Ваньо Митев отрече и пари да играят роля при кандидатстудентските изпити. Вчера във Фармацевтичен факултет новото ръководство на медицинския ВУЗ даде пресконференция. Това стана ден след като по Нова телевизия в "Темата на Нова" беше разкрита корупционна схема в университета.
Проф. Митов призна, че голяма част от преподавателите в МУ дават частни уроци на кандидат-студенти. Той каза, че няма да се прави на данъчен и да проверява кой дава частни уроци. Според него системата за прием в МУ е желязна и утвърдена, а възможностите за корупция - минимални. Дори и някой от преподавателите, давал частни уроци, се падне в изпитната комисия, другият от проверяващите може да не се съгласи с поставената оценка и така кандидатстудентската работа отива на арбитраж.
Митев каза, че журналистите са добре дошли, за да се убедят, че корупция няма. Той допълни, че предварителни кандидатстудентски изпити няма да има, нито пък ще се приемат оценките от матурите, тъй като това би свалило нивото на бъдещите студенти. Проф. Митев каза, че ще поиска от държавата увеличение на държавната поръчка за студентите по медицина, тъй като според него Медицински факултет има капацитет за 4 пъти повече студенти. Той изтъкна евентуалните ползи за държавата от това, тъй като значителна част от новозавършилите медици отиват в чужбина.
Според проф. Митев държавата е длъжник на университета, тъй като през последните 20 години той сам си купува апаратура, нещо което е задължение на държавата. Той обърна внимание на ниското заплащане на преподавателите във ВУЗ-а - един професор в София взема 800 лв, а в МУ-Пловдив - 1800 лв. Главен асистент в МУ-Пловдив получава 1000 лв, а в София - около 500.
Пресконференцията на новото ръководство се проведе ден, след като по Нова телевизия бе излъчен скандален репортаж, свързан с далавери в специализацията във ВУЗ-а. Служители на отговорни постове предлагат фалшиви книжки за специализация, като по този начин спестяват 4 години тежко учене, колоквиуми и изпити на клиентите си.
В репортажа със скрита камера бе заснета скандалната схема. Представяйки се за лекар, който иска да придобие специалност очни болести, журналистите попитаха дали има начин да се заобиколят ограничения брой места. Служителката отговори, че на изпитната комисия не може да се влияе, но "Нека да видим какво ще стане, пък аз после ще я оправя, сега-не. Имам причини. Аз ще я уредя, уж, че учи на друго място, по-лесно е"
Схемата е следната: чрез съдействието на служителката от отдел "Следдипломно обучение" - Румяна Стоилкова, мнимата лекарка няма да бъде зачислявана в университет от друг град. След това специализантката ще подаде молба за прехвърляне в София от друго учебно заведение,като законът позволява това, а служителите в отдел "Следдипломно обучение" ще си затворят очите, защото мнимата специализантка на пръв поглед няма документи от другия университет, и така ще я зачислят в желаната от нея специалност. От Нова телевизия представиха документ, чрез който лекарка уж е прехвърлена от МУ-Варна за специализация по трудова медицина. Накрая се оказа, че заповедта за прехвърляне носи номера на заповед за прехвърляне на рентгенова техника.
www.doctorbg.com