Начало
НачалоЗдравни новиниТопикален Imiquimod - ефективен при лечението на вулварна интраепителна неоплазия
Топикален Imiquimod - ефективен при лечението на вулварна интраепителна неоплазия 07 април 2008

Imiquimod под формата на 5% крем е обещаващ при лечението на интраепителна неоплазия на вулвата (ВИН) и трябва да бъде средство на избор при изготвяне на първа линия терапия, сочат резултатите от проучване, публикувано в New England Journal of Medicine. Според проучването пълен отговор имало при 35% от третираните пациенти, а частичен - при 46%. Регресия на лезиите се наблюдавала при 69%.

Най-честият причинител на ВИН е човешкият папиломавирус (HPV). Настоящото лечение на ВИН е хирургичната намеса. Въпреки това съществуват ограничения, свързани с хирургичната намеса - лезиите с позитивни хирургични граници варират между 24% и 68%; освен това операцията не елиминира HPV и рецидивите са често срещано явление.

Imiquimod може да бъде средство на избор при ВИН само след вземане на множество биопсии от различни лезии, за да се изключи микроинвазивно заболяване. Всяка лезия, за която се подозира, че е малигнена, трябва да бъде третирана хирургично с възможността за хистологично изследване. Ако терапията с Imiquimod не е ефективна или частично ефективна, тогава може да се прибегне до хирургична намеса, обясняват авторите на проучването.

Imiquimod е топикален модификатор на имунния отговор, като ефективността му при ВИН е докладвана в редица малки неконтролирани проучвания. В настоящето проучване д-р van Seters и колеги от Erasmus University Medical Center в Ротердам изследвали ефикасността на Imiquimod 5% крем при 52 пациенти с мултифукална вулварна интраепителна неоплазия grade 2 и 3.

Участниците в кохортата били рандомизирани на Imiquimod или плацебо, прилагани два пъти седмично в продължение на 16 седмици. Главната цел била редукция на лезията с повече от 25% за 20 седмици. Второстепенни цели били хистологична регресия, изчистване на HPV от лезията, облекчаване на симптомите, подобрения в качеството на живот и продължителност на терапевтичния отговор.

18 (69%) от пациентите, третирани с Imiquimod, имали хистологична регресия на лезията от grade 2 и 3 до по-ниска степен. За сравнение - само при 1 от пациентите на плацебо се наблюдавала регресия. Пълен терапевтичен отговор имало при 8 пациенти, от които 6 имали ВИН grade 3 преди инициацията на лечението. Един от пациентите с grade 2 на ВИН прогресирал до grade 3 след инициацията на лечението с Imiquimod.

Било установено, че Imiquimod е свързан с изчистването на HPV инфекцията. В началото на проучването 25 пациенти от всяка група имали HPV-позитивни лезии, но на 20-та седмица HPV бил изчистен при 15 от пациентите, третирани с Imiquimod, и двама от пациентите на плацебо. По-голямата част от лезиите били свързани с HPV тип 16, а 2 - с HPV тип 33, но нямало клинично значима връзка между типа и резултатите от лечението.

При пациентите от Imiquimod групата на 4-та седмица се наблюдавало повишаване на на CD1a+ дендритни клетки, CD8+ T клетки и CD94+ NK клетки в епидермиса. Повишението било клинично значимо само у онези пациенти, които са постигнали повече от 75% регресия на лезиите. При пациентите, третирани Imiquimod и със >75% регресия на лезиите, се наблюдавало понижение на CD207+ и CD208+ дендритни клетки, както и на регулаторните Т-клетки в дермиса. С изключение на CD208+ клетки, понижението било значително.

Облекчението на симптомите и качеството на живот били второстепенни крайни цели на проучването. В сравнение с плацебо групата, при пациентите, третирани с Imiquimod се наблюдавало намаляване на сърбежа и болката на 20-та седмица. Нямало значителни разлики между двете групи в самодокладваното качество на живот и сексуалност.

На 12-я месец била събрана пълна информация за 49 пациенти. Всички пациенти, постигнали пълен клиничен отговор след лечението с Imiquimod на 20-та седмица, били все още здрави, а при 2 от 12-те пациента с частичен отговор имало нарастване на лезията.

Авторите на проучването смятат, че настоящото проследяване е твърде кратко, за да се оцени честотата на рецидивите след лечението с Imiquimod. Те все пак са на мнението, че рецидивите са малко вероятни поради клирънса на HPV инфекцията.

Вижте още:

HPV-свързаните карциноми в устната кухина все повече зачестяват

Периодонтитът и инфекцията с HPV повишават риска от сквамозноклетъчен карцином на езика

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator