Лекарствата най-евтини у нас, а плащаме по-скъпо за тях от останалите европейци 07 април 2008
На пресконференция изпълнителният директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България коментира, че в България има свръхрегулация на лекарствата от страна държавата. Това води до следния парадокс - лекарствата са сравнително по-евтини от останалите европейски страни, но българите плащат едни от най-високите цени за тях. Според асоциацията, държавата ограничава достъпа до лекарства и неадекватно реимбурсират по-голямата част от тях.
В нашата страна ангажиментът на държавата при заплащането на медикаментите е само 44%. За сравнение в Унгария процентът е 62, Гърция 85%, Румъния 54%,Словения е 69%. България налага и най-голям ДДС върху лекарствата. Според проучване на евростат цените на дребно с ДДС са едни от най-ниските в Европа - 72% от средноевропейската цена.
По този начи се ограничава достъпът до лекарства от страна на пациентите, тъй като често, за да закупят даден медикамент, те трябва да доплащат понякога огромни суми. По този начин се затруднява лекуването на пациентите; налага се лимитиране чрез листи на чакащи. Денев съобщи, че се очаква оттегляне на медикаменти през 2008 г, сред които лекарства, предназначение за лечение на HIV, онкологични, неврологични, автоимунни и други заболявания. В България регистрацията на новите медикаменти е тромава и доста от новоодобрените лекарства в Европа и САЩ влизат у нас с години закъснение, а някои и не влизат.
От асоциацията настояват за намаляване на ДДС върху лекарствата, по-голямо участие на държавата и адекватно реимбурсиране.
www.doctorbg.com