Ключов протеин играе важна роля при възстановяването от инфаркт на миокарда 01 април 2008
Сигналният протеин, наречен Gi, играе важна роля при намаляване на уврежданията на сърцето по време сърдечен инфаркт, съобщават изследователи от Thomas Jefferson University – Филаделфия.
Досега беше известно, че този протеин увеличава активността на увреденото сърце, но не беше изяснено, дали протеинът помага на сърцето да се възстанови по-бързо или води до по-голяма загуба на сърдечни клетки.
В проучването изследователите използвали мишки, при които нормално функциониращият Gi протеин бил блокиран. Лекарите симулирали инфаркт и след това възстановили кръвния поток към сърцето. При тези мишки уврежданията на сърцето били много повече отколкото при тези, при които протеинът не бил блокиран.
“Вижда се, че този протеин има важна защитна роля”, казва ръководителят на проучването Уолтър Кох – професор по медицина и директор на Center for Translational Medicine към Jefferson Medical College.
“Сърцето активира Gi протеина и се опитва да предпази повече сърдечни миоцити от смърт. Установихме, че сърдечните увреждания са по-големи, когато Gi протеинът е блокиран”, допълва той.
Проучването е публикувано на 18 Март в списание
CirculationТози протеин играе важна роля в междуклетъчното сигнализиране, обяснява д-р Кох. Gi е известен отдавна и има много лекарства, които го активират. Това проучване разкрива, че също така чрез създаване на нови лекарства могат да се стимулират рецепторите за този протеин (например бета2-адренергичните рецептори) и по косвен път да бъде активиран и той.
Уолтър Кох споделя още, че откриването на специфичен клас Gi-инхибитори е жизнено важна стъпка в изучаването ролята на този протеин и начините, по които действа.
“Не трябва да се тревожим именно кой рецептор блокираме; по-общо това е рецептор, който се свързва с Gi-протеина. Първо трябваше да разберем дали активирането на този протеин е полезно или не. Сега вече, след като го установихме, можем да изследваме ролята на Gi в сърдечните увреждания”, казва Кох.
Вижте още:Рисковите фактори за сърдечен инфарктwww.doctorbg.com