Начало
НачалоЗдравни новиниДепресията след инсулт често води до нетрудоспособност
Депресията след инсулт често води до нетрудоспособност 30 март 2008

Депресията е пречка за хората, преживели инсулт, да се завърнат на работа, почти толкова колкото и физическата нетрудоспособност, твърди aвстралийско проучване.

Изследването, включващо 210 мъже и жени на средна възраст 55 години, които преди инсулта са работили, показва, че 112 от тях се завръщат на работа през следващите 6 месеца. Това съобщават изследователи от George Institute for International Health – Сидни.

В изследваните страни около 20 процента от преживелите инсулт са достатъчно млади, за да се завърнат на работа, съобщават авторите на проучването. От всички участници, които се завърнали на работа, 71% били определени като физически здрави. 33% от тях били със слединсултова депресия - за сравнение процентът при неработещите бил 45.

“Лекарите трябва да мониторират психическото състояние на пациентите, защото това е важен показател дали те ще се завърнат на работа”, твърди в изявление авторът на проучването - Д-р Ник Глоциер. Само около 30 процента от хората със слединсултова депресия биват лекувани за психологичните си проблеми, допълва той.

“Ние знаем, че хората, преживели нещо толкова тежко, като сърдечен инфаркт или инсулт, имат по-голяма склонност към дисфория или безпокойство след случилото се”, казва Джоани Феста - доцент в клиничната невропсихиатрия към Колумбийския Университет. Джоани Феста е положила трудова работа върху слединсултовата депресия.

“Хората, преживели инсулт, трябва да бъдат оценени и депресията трябва да се лекува”. В австралийското проучване по-младите хора били по-склонни към развитие на постинсултова депресия.  Вероятността за развитие на депресия е в пряка връзка с тежестта на инсулта.

“Всички членове на семейството трябва да наблюдават за признаци на депресия при възстановяващите се от инсулт близки”, казва д-р Глоциер. “Ако се появят такива признаци, лекарите трябва да бъдат уведомени и трябва незабавно да се започне терапия.".

Има данни, че антидепресантите помагат при постинсултовата депресия и че последната може да се предотврати чрез психологична помощ - например поведенческа терапия.

Вижте още:

Пациентите с ХОББ са предразположени към депресия

Тийнейджърите с астма страдат по-често от депресия

www.doctorbg.com


 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator