Начало
НачалоЗдравни новиниОралният натриев фосфат не е препоръчителен за подготовка на чревна ендоскопия при възрастни пациенти.
Оралният натриев фосфат не е препоръчителен за подготовка на чревна ендоскопия при възрастни пациенти. 26 март 2008

Подготовката за колоноскопия с орално приеман разтвор на натриев фосфат не трябва да се прилага при възрастни пациенти, дори и ако креатининовият клирънс е в нормални граници, поради риска от развитие на бъбречни увреждания. Това сочат резултатите на ретроспективно проучване, публикувано в Archives of Internal Medicine.

Разтворите с натриев фосфат са предпочитаните почистващи препарати пи подготовката за колоноскопия, най-вече поради лесното приготвяне и употреба. Освен остра бъбречна недостатъчност високото фосфорно съдържание може да предизвика хронично бъбречно увреждане.

За целта на настоящото проучване били анализирани 286 пациента с нормални креатининови нива, претърпели колонскопия или флексибилна сигмоидоскопия след употреба на орални разтвори, съдържащи натриев фосфат. Пациентите били проследени за период от 1 година и били сравнени с 125 контроли със същите съпътстващи заболявания за да се установи възрастово-свързаното намаление на бъбречната функция.

И двете групи имали еднакви характеристики в началото на проследяването, но на 6-я месец се наблюдавали значителни различия в бъбречната функция. При пациентите, приемали натриев фосфат гломерулната филтрация се понижила от 79 mL/мин/1.73 m2 до 73 mL/minute/1.73 m2 на 6-я месец след експозицията с натриев фосфат. При контролната група ГФ била 76 mL/мин/1.73 m2 и останала стабилна на 6-я месец.

Детерминанти за намалението на ГФ след употребата на р-р натриев фосфат били употребата на АСЕ-инхибитори и АТ1-блокери и наличието на диабет.

Оралният разтвор на натриев фосфат е свързан с намаляване на ГФ при възрастните пациенти с нормални креатининови нива, отбелязват авторите. "Рутинната употреба на разтвора при елективни и скринингови процедури трябва да се избягва при възрастната популация", обясняват те. Употребата на натриев фосфат при недиагностицирани случаи на остро бъбречно увреждане може да доведе до хронична бъбречна болест с неясна етиология. Ако все пак се налага употребата на такива разтвори, трябва внимателно да се следи гломерулната филтрация (която в случая е по-полезен показател от кретининовото ниво) за промени в бъбречната функция при жени и възрастни пациенти. Освен това е изключително важно да се избягва употребата на АСЕ-инхибитори и АТ1-блокери, особено при пациенти с диабет, за да се минимизират пораженията, предизвикани от оралните разтвори на натриев фосфат.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator