Това инфекциозно заболяване се причинява от вирус. Той се намира най-често в устата на болните и фекалиите на заразоносителите.
След първоначалното инвазия на храносмилателната и дихателната система вирусът по кръвен и нервен път попада в централната нервна система. Засягат се предимно клетките на предните рога гръбначния мозък и някои ядра на главния. Там се предизвиква оток и възпаление, които са отговорни за развитието на парализи.
В резултат на разрушаването на нервни клетки и мускулите инервирани от тези клетки атрофират. Мускулните влакна са подложени на мастна дегенерация и намаляват на обем и мускулна маса. Сухожилията на тези мускули претърпяват подобни процеси както и костната тъкан, за която се залавът.
Клиничната картина протича през четири стадия.
Препаралитичния и паралитичния стадий се характерезират с картината на обща инфекция: висока температура, гадене, повръщане, болки в мускулите, болки в кръста, вратна ригидност. Парализи се развиват най-често на 3-4 ден и протичат в две форми булбарна и спинална. При булбарната се засягат гълтателните мускули, а спиналната е причина за появата на частична или пълна парализа на скелетните мускули.
Възстановителният стадий започма след острия. Възстановяването зависи от степента на засягане на сивото мозъчно вещество. Мускулите се възстановяват от 3 до 6 месеца, но процеса може да продължи и до 20 месеца. През този стадий се развиват различни контрактури и деформации.
През резидуалния стадий появилите се деформации са дефинитивни и не се очаква по-нататъчно възстановяване.
Лечението през препаралитичния и паралитичния стадий се извършва в инфекциозно отделение. През възстановителния период се носят различни ортези, апарати и шини срещу контрактурите. През резидуалния период се коригират вече наличните контрактури.
www.doctorbg.com