Натъртване означана закрита повреда на тъканите и органите, в резултат на пряко механично въздействие. Това се обяснява с по-голямата резистентност на кожата, нейната еластичност и подвижност. Ето защо кожата е здрава, а повредите след травма причиняваща натъртване се намират на по-дълбоко разположените тъкани.
Контузиите обикновено се причиняват от тъпи тела – дърво, камък, прегазване от колело и др.
В зависимост от големината на действащата сила и формата на механичния агент, повредите при натъртването могат да бъдат различни. Най-често е засегната повърхностно разположената подкожна мастна тъкан и кръвоносните съдове, намиращи се в нея. При по-голяма сила се засягат по-дълбоко разположените мускули и евентуално стави и кости.
Всички контузии се придружават от разкъсване на кръвоносни съдове и изтичане на кръв в съседни органи. Разкъсването на малки съдове и капиляри води до натрупване на малки количества кръв, наречени екхимозии. По-големи, дифузни кръвоизливи под кожата, се наричат суфузии. При нараняване на големи кръвоносни съдове, най-вече артерии, се получават локализирани кръвоизливи наречени хематоми. Тъй като кръвта при хематомите изтича под голямо налягане тяа измества околните тъкани и се образуват кухини изпълнени с нея.
Клиничната картина от контузията е свързана с локални болки, но без особено смущение на функциите на крайника. Първоначално се появява оток, който е с различна големина и цвят в зивисимост от засегнатия кръвоносен съд.
Лечението се осъществява като преди всичко се осигури покой на засегнатия крайник. В първите часове, когато се образува кръвоизлив, се препоръчват студени компреси, които възпрепятстват голямото кръвонасядане в тъканите. При наличие на оформен хематом без да е налице фрактура се извършва пункция.
www.doctorbg.com