Съществуват много причини за възникване на коксартроза. Най-честата причина е вродена дисплазия на тазобедрената става. Като други причини се смятат вродени аномалии на развитието, прекарани възпалителни заболявания, асептична некроза на главата на бедрената кост.
Измененията, които се наблюдават в ставата са характерни за всички дегенеративни заболявания. Хрущялът, който покрива ставните повърхности изтънява. Той променя своята структура и цвят. Става мътен, без блясък и се появяват микрофрактури по повърхността му. Костната тъкан разположена под него също се променя. В нея се появяват кости кисти. Около ставата се появяват остеофити – така наречените шипове.
Клиничната картина се характерезира на първо място с болка. В началото болката е слаба, бързопреходна и неопределена. Тя се появява при претоварване и сутрин при прохождане и намалява или изчезва при покой. С напредване на процеса болката се засилва.
Ограниченията на движенията в тазобедреваната става са вторият важен симптом. В началния период болният може да не е усетил ограничения и те се откриват при щателен преглед от страна на лекаря.
Третият клиничен белег са контрактурите в областта на тазобедрената става. Те водят до геометрично скъсяване на крайника.
Куцането е друга проява на заболяването. В началото то се появяна като щадене от страна на пациента поради появилете се болка, но в последствие куцането е в резултата на различната дължина на крайниците.
Лечението бива конселвативно и оперативно. Първото се състои в отбременяване на ставата. Избягва се натоварването, намалява се телесното тегло, препоръчва се известно време покой на легло. Медикаментозното лечение се сътои в курс кортикостероиди, хондропротектори и обезболяващи. Препоръчва се и физиотерапия.
Оперативното лечение се състои в ендопротезиране.
www.doctorbg.com