По-принцип е свързано и с други деформации на коляното. Изкълчванията на колянното капаче се делят на вродени и придобити. Различават се също: постоянни изкълчвания (капачето е фиксирано трайно на мястото, където и било изкълчено), привични изкълчвания (изкълчването се повтаря при всяко свиване на коляното или болният може да го възпроизведе волево), повтарящи се изкълчвания (изкълчването се получава от време на време).
При вродените изкъчвания е налице дефектно развитие на външния бедрен кондил и други дефекти в развитието на дисталния бедрен край. При придобитите изкълчвания се сочи като причина травмата, въпреки че са необходими и други предразполагащи фактори за да се стигне до изкълчване на колянното капаче при една травма.
Наблядава се, че колянното капаче е изместено обекновено навън – върху ръба на латералния кондил или в страни от него. Външния бедрен кондил е хипопластичен, дисталния бедрен край е завъртян навън. Мускулите разгъващи коляното са насочени навън. Подбедрицата е завъртяна, навън.
Родителите забелязват, че коляното е деформирано. Налице е валгусна деформация на колянната става. При напипване се установява, че капачео е разположено встрани или навън от колянната става. Детето накуцва едва доловимо. По-късно се явява болезненост при свиване на крака, както и чести изкълчвания. След всяко от тях се образува хемартроза, налице е хроничен синовит. Коляното е нестабилно.
По принцип лечението е оперативно. Предложени се мекотъканни, кости и комбинирани операции.
www.doctorbg.com