Патологична кифоза
В сагиталната равнина на гръбначния стълб има физиологични извивки. В шийните и поясните прешлени извивките са изпъкнали напред – лордоза. В гръдната и сакралната област на прешлените извивките са изпъкнали назад – кифоза.
Преминаването извън нормалните граници на изкривяването назад е свързано с картината на патологична кифоза.
Причините за получаването на патологичните кифози могат да бъдат вродени и придобити. Придобитата кифоза може да се получи във всяка възраст.
Вродената кифоза се дължи на вродени аномалии на прешлените. Различават се две форми на вродеата кифоза – локализирана и генерализирана.
Локализираната патологична кифоза се среща най-често в тораколумбалния дял и се дължи на единични аномалии на прешлените – клиновидни прешлени, вертебрален блок, липса на прешлени или сегменти от гръбначния стълб.
Генерализираната патологична кифоза обхваща целия гръбначен стълб. Такива са артрогрипозата, ахондроплазията и др. При тези форми целият гръбначен стълб е извит назад.
Характерно за двете форми е, че протичат без болка и не дават никакви смущения за децата. Лечението е трудно и само оперативно.
Рахитната кифоза е ранна или по-късна проява на прекаран рахит. Локализира се в тораколумбалния дял. Клинично се характерезира с болка по време на образуването си. Наблядават се и другите прояви на рахита.
Друг представител на вродените патологични кифози са асептичните некрози на гръбначния стълб и патологичната кифоза про болестта на Бергер.
www.doctorbg.com
|