Крива шия
Кривата шия може да бъде вродена и придобита. Вродената от своя страна се разделя на мускулна, костно-ставна и неврогенна.
Като причини за появата на крива шия се разглеждат няколко предпоставки. На първо място стои форсираното раждане. При него се разкъсва основният шиен мускул, което довежда до появата на крива шия.
Механичната теория обяснява кривата шия с притискане по време на вътреутробния живот на плода от миоми, неравности на матката и др., при което се скъсява същия мускул.
Възпалителната теория обяснява фиброзирането и цикатризирането на мускула с прекарано вътреутробно възпаление, което е засегнало шийния мускул.
Диспластичната теория обяснява измененията с дисплазия на мускула през вътреутробното му развитие.
При преглед се забелязва задебелена подутина от едната страна на вратлето на детето. По-късно тази подутина изчезва, но главата на детето се наклонява към рамото. Главата се накланя към болната страна, а лицето гледа към здлавата. Налице са ограничени движения на главата, но липсва болезненост. Като компенсаторни прояви се образуват сколиоза на шията, на гръдната и кръстната област. Лицето става асиметрично като едната половина на лицето откъм засегнатата страна изостава в развитието си и остава по-малка.
Лечението през първата и втората година след раждане е консервативно. Прави се масаж на засегнатия мускул и редресираща лечебна гимнастика. Оперативното лечение е показано при тежки форми.
www.doctorbg.com
|