Колектомията често е наложителна при деца с тежък улцерозен колит 11 март 2008
Децата с улцерозен колит са по-застрашени от възрастните от изостряне на симптоматиката, а освен това при 1/2 от педиатричните пациенти се повлияват от интравенозната терапия с кортикостероиди. Затова при голяма част от децата с ХУК се налага колектомия.
Канадаски лекари изследвали честотата на тежък улцерозен колит и предикторите за повлияване от корткостероиди при кохорта от 99 деца.
Анализите сочат, че около 53% от пациентите се повлияват от интравенозна кортикостероидна терапия - methylprednisolone (1 до 1,5 мг/кг/ден; ДД може да достигне 60 мг дневно, разделени на два приема) или еквивалентна доза hydrocortison. При 22% се наблюдавала стероидна зависимост в рамките на 1 година.
Second-line терапиите включвали infliximab, инхибитори на калциневрин и колектомия. 6 от пациентите били третирани с cyclosporine или tacrolimus и при 4 се наблюдавал терапевтичен отговор.
Общата честота на колектомиите била 42% по време на изписването, 58% на първата година и 61% на шестата година.
Оценката по т.нар Индекс за активността на педиатричния улцерозен колит - Pediatric Ulcerative Colitis Activity Index (PUCAI), е предиктор за евентуална колектомия. Индексът (с макс. 85 точки) се базира на шест фактора - абдоминална болка, ректално кървене, консистенция на изпражненията, брой изхождания на ден, ходене по голяма нужда през нощта и ниво на активност.
Авторите проучването обобщават, че при деца, хоспитализирани по повод тежък улцерозен колит, PUCAI>45 след третия ден е индикатор за предприемане на second-line терапия, а PUCAI>70 след 5-я ден - за предприемане на планова терапия.
www.doctorbg.com