Начало
НачалоЗдравни новиниКолектомията често е наложителна при деца с тежък улцерозен колит
Колектомията често е наложителна при деца с тежък улцерозен колит 11 март 2008

Децата с улцерозен колит са по-застрашени от възрастните от изостряне на симптоматиката, а освен това при 1/2 от педиатричните пациенти се повлияват от интравенозната терапия с кортикостероиди. Затова при голяма част от децата с ХУК се налага колектомия.

Канадаски лекари изследвали честотата на тежък улцерозен колит и предикторите за повлияване от корткостероиди при кохорта от 99 деца.

Анализите сочат, че около 53% от пациентите се повлияват от интравенозна кортикостероидна терапия - methylprednisolone (1 до 1,5 мг/кг/ден; ДД може да достигне 60 мг дневно, разделени на два приема) или еквивалентна доза hydrocortison. При 22% се наблюдавала стероидна зависимост в рамките на 1 година.

Second-line терапиите включвали infliximab, инхибитори на калциневрин и колектомия. 6 от пациентите били третирани с cyclosporine или tacrolimus и при 4 се наблюдавал терапевтичен отговор.

Общата честота на колектомиите била 42% по време на изписването, 58% на първата година и 61% на шестата година.

Оценката по т.нар Индекс за активността на педиатричния улцерозен колит - Pediatric Ulcerative Colitis Activity Index (PUCAI), е предиктор за евентуална колектомия. Индексът (с макс. 85 точки) се базира на шест фактора - абдоминална болка, ректално кървене, консистенция на изпражненията, брой изхождания на ден, ходене по голяма нужда през нощта и ниво на активност.

Авторите проучването обобщават, че при деца, хоспитализирани по повод тежък улцерозен колит, PUCAI>45 след третия ден е индикатор за предприемане на second-line терапия, а PUCAI>70 след 5-я ден - за предприемане на планова терапия.


www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator