Диетичен режим на спортуващото дете
Дефиницията на алиментарните нужди обхваща две основни постулати: да покрива нуждите, показани от изпълнявания спорт и да изпълнява изискванията за израстването на детето.
Дневни хранителни нужди
За тяхното установяване трябва да се има предвид вида на изпълнявания спорт, часовете на интензивни упражнения и ако е възможно и положеното усилие. Познанството на тези параметри развиват в препоръчителни критерии според възрастта, които варират между 125% и 200% от обикновеното калорично количество.
Разпределението на храненето през деня се прави според часовете на упражнение: храненето трябва да следва спортното усилие по след един период от поне 3ч. Калориите през деня трябва да са разпределени както следва 25% на закуска,30% на обед, 15% към 16ч и 30% вечерта.
Качествено разделение на храните
Въглехидрати : Те трябва да представляват поне 55% от дневната калоричност. Те трябват да се представени от плодове, зеленчуци , хляб, сладки произведения, картофи, сушени плодове. Това са така нар. Бавни въглехидрати, които служат за резерв на тялото. Ако физическите упражнения за по-продължителни се препоръчва постоянно приемане на вода и въглехидрати на всеки 15 – 20мин. Това осигурява гликемията и позволява да се освобождава гликогена от мускулите.
Протеини : Физическата активност се съпровожда с допълнителна азотна консумация. Те трябва да покриват около 10-12% от дневната енергия. И трябва да се разпределени по равно животинските и растителните. Дневното количество е почти едно и също за деца и за юноши – 1-1,2 мг/кг/дневно. Този стойност е по- голяма при особено силно натоварващи спортове.
Липиди : Те трябва да покриват от 25 до 30% от дневната калоричност. Окислението на мастните киселини играе основна роля в аеробния метаболизъм на енергията при усилия с ниска или средна интензивност., но продължителни. За слабо интензивен спорт 75% от консумирана енергия произлиза от свободните мастни киселини от триглицеридите.
Използването на L- Carnitine е много популярно в спортните среди, но все още няма сигурни доказателства за ефикасността му.
Водата : Спортно натоварване с продължителност повече от 15мин води до загуби на вода и концентрирана електролитите и на олигоелементите. Нуждите от сода са 1мл на 1 изгорена калория.Така за 3500 кал, нуждата от вода е 3,5 л. Което би били ¾ напитки и ¼ чиста вода. Препоръчва се регулярно приемане на вода, по 150 мл на всеки 15мин.
Минералните вещества : Рационалното хранене осигурява минералните нужди – от натрии, калий, хлор и калций. Ниското съдържание на натрий в потта не води до допълване на електролитите при леки упражнения. Но обратното при продължително натоварване и топла обстановка трябва да допълни загубата на електролити.
При спортуващите спортове нараства нуждата от витамини и олигоелементи. Може да бъде препоръчан прием на готови витаминозни смеси, предназначени за деца или за юноши, според възрастта.
Дневната нужда от желязо е около 15 – 20мг/дневно, докато при неактивните тази нужда е около10мг на ден. Допълнението на цинк е 5мг на ден и на 100микрограма от селен.
Спортуващото дете или юноша трябва да има адекватен хранителен режим, по отношение на качеството и количествено отношение, разпределен през деня. Диетичните съвети не обхващат само периода на интензивен спорт, а същото така и възстановяването.
Нутритивната програма трябва да бъде обяснена на детето, на неговите родители и на треньорите, които да положат всички усилия за изпълнението й. Вижте още: www.doctorbg.com
|