Начало
НачалоЗдравни новиниЛапароскопски подход към гастро-езофагеалната рефлуксна болест
Лапароскопски подход към гастро-езофагеалната рефлуксна болест 10 март 2008

Лапароскопска антирефлуксна хирургична техника (ЛАХТ) води до дългосрочно облекчаване на симптомите на гастро-езофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ). Това сочи американско проучване. Според него подходящите за този нов подход пациенти лесно могат да бъдат идентифицирани.

В краткосрочен план ЛАХТ води до отлично повлияване на симптомите на ГЕРБ при 85%-95% от пациентите. Резултатите от две дългосрочни проучвания при сеселектирани пациенти сочат обаче, че добрите резултати намаляват с времето. Малко са проучванията, разглеждащи резултите от ЛАХТ в дългосрочен план, обясняват д-р Brant K. Oelschlager и колеги от University of Washington, Сиатъл.

Между септември 1993 и септември 1999 г. 441 пациенти претърпели първична ЛАХТ по повод ГЕРБ. Лекуваните за параезофагеална херния и пациентите с пртърпяна предишна антирефлуксна процедура не били включени в анализа

През 2004 година авторите успели да се свържат с 288 (65%) от пациентите за проследяване. Средният проследяващ период бил 69 месеца.

Паренето зад гръдната кост (т.нар heartburn), което присъствало при почти всички пациенти, намаляло при 90% и изчезнало напълно при 67% от пациентите с ЛАХТ. Друг характерен за ГЕРБ симптом - регургитацията, се подобрил при 92% от ЛАХТ пациентите и изчезнал напълно при 70%. Дисфагията също се подобрила и изчезнала при по-голямата част от пациентите с ЛАХТ.

Било наблюдавано и подобрение в кашлицата и пресипването при 69% от пациентие, но в по-голямата част от тях нямало напълно изчезване на тези два симптома.

След многомерен анализ било установено, че по-младата възраст, мъжкият пол и липсата на дисфагия са значителни предиктори за по-дългосорчно и напълно изчезване на симптомите на ГЕРБ.

При ЛАХТ пациентите били наблюдавани и някои странични реакции. 2% развили дисфагия, 11% - диария, 9% - раздуване на корема. Значителна част от пациентите (41%) продължили да употребяват антиацидни препарати вкл. инхибитори на протонната помпа, а при 3% се налагало повторна лапароскопска намеса.


Вижте още:


Гастроптоза

Гастроезофагеалният рефлукс не е свързан с по-ниска преживяемост



www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator