Привеждане на здравната ни система в готовност да реагира адекватно при евентуални епидемии, опазването на външните граници на Европейския съюз от внос на заразни болести, ограничаване на разпространението им и намаляване на заплахите за гражданите са сред основните цели на Националната програма за укрепване капацитета на Република България за опазването й от внос на заразни болести и реагиране при събития, представляващи заплаха за общественото здраве, за периода 2008-2010 г. За изпълнението й ще бъдат осигурени 800 000 лв. от бюджета на Министерството на здравеопазването. Програмата бе приета от правителството на заседание на 06.03.
Националната програма е разработена в съответствие с поетите отговорности на нашата страна като пълноправна членка на Европейския съюз. С нея се въвеждат Международните здравни правила, приети от Световната здравна организация, в сила от 15 юни 2007 г. С приемането им страните-членки на СЗО поемат ангажимент за изграждане на достатъчен капацитет за ефективен граничен здравен контрол и бърза реакция в случай на възникване на събитие, имащо международно значение. За първи път Международните здравни правила визират не само заразни болести, а и инциденти от химичен, токсикологичен и ядрен произход, заплашващи общественото здраве.
Страните-членки са задължени да изградят и поддържат национален капацитет за обществен здравен надзор и отговор, в т. ч. и за обозначени летища, пристанища и наземни гранични зони. Целта е да се осигури максимална сигурност срещу международното разпространение на всяко заболяване с минимално засягане на световния трафик.
Вижте още:МЗ и разчетите за въвеждане на публично-частното партньорство в диализната дейностПремахват таксата при личния лекар от 2009-аwww.doctorbg.com