Начало
НачалоЗдравни новиниМЗ и разчетите за въвеждане на публично-частното партньорство в диализната дейност
МЗ и разчетите за въвеждане на публично-частното партньорство в диализната дейност 06 март 2008

"В изпълнение на заложените приоритетни задачи в Националната здравна стратегия и Националната здравна карта, Министерството на здравеопазването работи по два конкретни проекта за развитието на публичното-правно партньорство в сферата на здравеопазването", заяви д-р Матей Матеев, заместник-министър на здравеопазването, на проведената конференция "Модели и стратегии за публично-частно партньорство – опитът на Италия и България”. На форума бяха представени заключителните моменти от двустранно сътрудничество между България и Италия, както и опитът на Италия в публично-частното партньорство в сферата на здравеопазването и инфраструктурата.

Предстои откриването на процедура за концесии за диализната дейност като форма на публично-частното партньорство. Междуведомствена група от експерти на Министерския съвет, Министерството на финансите и Министерството на здравеопазването разработва принципите и критериите за публично-частното партньорство в здравеопазването.

МЗ нееднократно е поставяло въпроса за необходимостта от осигуряването на инвестиции за тяхното модерно развитие. Концесионният процес цели модернизирането на диализните центрове с нова апаратура и подобряване на качеството на услугите, каза д-р Матеев.

Предвижда се проектът да обхване 3300 болни с хронична бъбречна недостатъчност от цялата страна, като общата му стойност ще възлезе на 82 млн. лв. Сумата е изчислена след анализ за необходимия финансов ресурс за осъществяването на тази дейност, като в екипа са участвали водещи специалисти и от други министерства.

В документа са включени характеристиките на действащите в страната 62 диализни клиники и отделения, които са в структурата на лечебните заведения за болнична помощ с държавно, общинско или смесено (държавно-общинско) участие. В анализа са взети предвид качеството на диализната процедура, на сградния фонд и на апаратурата и са отчетени нуждите на диализните центрове в страната, които в рамките на едногодишен период извършват над 400 000 хемодиализни процедури. По експертна оценка на МЗ необходимо е да бъдат закупени 650 нови диализни апарата.

При провеждането на процедурата по публично-частното партньорство ще бъде отчетено изискването достъпът на пациентите до диализните центрове да е в рамките на 60 минути, разясни д-р Матеев. Той уточни, че за да бъде спазено това условие, МЗ работи с геобазирана информационна система.


Вижте още:

МЗ и Изпълнителната агенция по трансплантация: "Няма нелегални експлантации у нас!"

Премахват таксата при личния лекар от 2009-а


www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator