МЗ и разчетите за въвеждане на публично-частното партньорство в диализната дейност 06 март 2008
"В изпълнение на заложените приоритетни задачи в Националната здравна стратегия и Националната здравна карта, Министерството на здравеопазването работи по два конкретни проекта за развитието на публичното-правно партньорство в сферата на здравеопазването", заяви д-р Матей Матеев, заместник-министър на здравеопазването, на проведената конференция "Модели и стратегии за публично-частно партньорство – опитът на Италия и България”. На форума бяха представени заключителните моменти от двустранно сътрудничество между България и Италия, както и опитът на Италия в публично-частното партньорство в сферата на здравеопазването и инфраструктурата.
Предстои откриването на процедура за концесии за диализната дейност като форма на публично-частното партньорство. Междуведомствена група от експерти на Министерския съвет, Министерството на финансите и Министерството на здравеопазването разработва принципите и критериите за публично-частното партньорство в здравеопазването.
МЗ нееднократно е поставяло въпроса за необходимостта от осигуряването на инвестиции за тяхното модерно развитие. Концесионният процес цели модернизирането на диализните центрове с нова апаратура и подобряване на качеството на услугите, каза д-р Матеев.
Предвижда се проектът да обхване 3300 болни с хронична бъбречна недостатъчност от цялата страна, като общата му стойност ще възлезе на 82 млн. лв. Сумата е изчислена след анализ за необходимия финансов ресурс за осъществяването на тази дейност, като в екипа са участвали водещи специалисти и от други министерства.
В документа са включени характеристиките на действащите в страната 62 диализни клиники и отделения, които са в структурата на лечебните заведения за болнична помощ с държавно, общинско или смесено (държавно-общинско) участие. В анализа са взети предвид качеството на диализната процедура, на сградния фонд и на апаратурата и са отчетени нуждите на диализните центрове в страната, които в рамките на едногодишен период извършват над 400 000 хемодиализни процедури. По експертна оценка на МЗ необходимо е да бъдат закупени 650 нови диализни апарата.
При провеждането на процедурата по публично-частното партньорство ще бъде отчетено изискването достъпът на пациентите до диализните центрове да е в рамките на 60 минути, разясни д-р Матеев. Той уточни, че за да бъде спазено това условие, МЗ работи с геобазирана информационна система.
Вижте още:МЗ и Изпълнителната агенция по трансплантация: "Няма нелегални експлантации у нас!"Премахват таксата при личния лекар от 2009-аwww.doctorbg.com