Развитието на трансплантациите - пресконференция на 05.03. 05 март 2008
На 05.03. от 11.00 ч. в сградата на Изпълнителната агенция по трансплантация на ул. "Братя Миладинови" № 112 ще се проведе пресконференция за развитието на трансплантационните процеси у нас.
В пресконференцията ще вземе участие изпълнителният директор на ИАТ – проф. Христо Куманов.
Doctorbg.com припомня:Основният проблем с присадените органи е склонността на организма-приемател да ги отхвърля. Ето например хода на събитията при един често използван тип експериментални трансплантации – присаждане на кожа при мишка. През първите няколко дни присадката се кръвоснабдява и изглежда, че се прихваща. Между 3. и 9. ден обаче кръвообращението й се влошава, а лимфоцити и мононуклеарни фагоцити инфилтрират околните тъкани. След това доста бързо (за около денонощие) присадката некротизира напълно.
Днес дори и неспециалистите знаят, че отхвърлянето на присадки е имунно явление, и приемат това едва ли не за самоочевидно. В ранните изследвания върху трансплантацията обаче имунологичните причини за отхвърлянето на присадката са били само хипотеза, която е подлежала на опитна проверка наред с няколко алтернативни хипотези. Лесно можем да посочим други възможни причини за отхвърлянето, например хирургически провал или физиологична несъвместимост между дарител (донор) и приемател (реципиент). В крайна сметка и при растенията, които изобщо нямат имунна система, съвсем не всички присадки се прихващат.
За да се означи степента на родство между дарителя и приемателя, са въведени специални имена за различните присадки:
– автоприсадка – когато късче тъкан или орган се отпрепарира и се присажда на същото или друго място в същия организъм;
– изоприсадка (сингенна присадка) – когато дарителят и приемателят са различни организми, но с еднакъв генотип, т.е. еднояйчни близнаци или мишки от една и съща чиста линия;
– алоприсадка – когато дарителят и приемателят са индивиди от един вид, различаващи се по своя генотип;
– ксеноприсадка – когато дарителят и приемателят са от различни видове.
Вижте още:Здравното министерство отпуска повече пари за трансплантацииПрисаждането на хемопоетични стволови клетки подобрява преживяемоста при бъбречен карциномwww.doctorbg.com